Odświeżenie wnętrza wpływa zarówno na samopoczucie, jak i na motywację do działania. Dlatego też stworzenie nowoczesnej i spełniającej nasze wymagania przestrzeni kuchennej jest tak istotne. Przy wyborze sprzętu AGD, oprócz aspektów estetycznych, należy wziąć pod uwagę również ich funkcjonalność i wysoką jakość – tak, aby wybrane przez nas urządzenia służyły przez wiele długich lat.
Nowa kuchnia = nowa jakość
Kuchnia, jako jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, powinna spełniać wszelkie wymagania pod względem wyglądu oraz przede wszystkim użyteczności. Współcześnie, projektując aneks kuchenny, inwestorzy stawiają na otwartą przestrzeń, umożliwiającą wygodne przygotowanie posiłków. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku obszernych domów jednorodzinnych, jak i mieszkań, których wnętrze chcemy optycznie powiększyć.
– Nowoczesne wnętrze projektujemy uwzględniając aspekty z zakresu estetyki oraz funkcjonalności. Przestrzeń kuchenna powinna być praktyczna, a przygotowywanie posiłków oraz przechowywanie wyposażenia komfortowe. Planując kuchnię należy pamiętać o zoptymalizowaniu wolnego miejsca tak, by osiągniętą przestrzeń maksymalnie zaaranżować – na przykład przeznaczając ją na przechowywanie wszelkich akcesoriów kuchennych. W kuchniach otwartych, o większym metrażu, sprawdzą się wyspy kuchenne, z dodatkową przestrzenią do magazynowania wyposażenia – na przykład zastawy obiadowej. Natomiast w przypadku mniejszych pomieszczeń, zastosowanie wysokiej zabudowy sięgającej sufitu zwiększy ilość schowków, bez dodatkowego zagracenia kuchni – mówi Kamila Prałat
Funkcjonalność i ergonomia pracy to podstawowe elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania, a następnie zakupu wyposażenia do kuchni. Niezbędne akcesoria powinny być dla nas łatwo dostępne, natomiast urządzenia AGD warto rozplanować według złotego podziału kuchni, określającego odpowiednie ustawienie miejsca pomiędzy kuchenką, lodówką, a zlewem. Trójkąt roboczy, bo tak nazywamy to rozmieszczenie, składa się z pięciu stref: gotowania/pieczenia, przygotowywania posiłków, przechowywania naczyń, mycia/sprzątania oraz przechowywania produktów spożywczych. Ich rozmieszczenie zaczynamy od zapasów – czyli lodówki – po przechowywanie naczyń, zmywanie, przygotowywanie i na końcu gotowanie. Właśnie taką kolejność, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, powinno mieć umieszczenie tych stref w ergonomicznej kuchni.
Wysoka funkcjonalność i estetyka urządzeń
Sprzęty AGD, odkąd pojawiły się w domach, miały jedno zadanie – ułatwianie codziennego życia. Rozwój technologiczny poszerzył zarówno zakres funkcji urządzeń, a tym samym – dostępnych możliwości. Dlatego nowoczesny sprzęt kuchenny powinien być dostosowany do naszych potrzeb oraz spełniać wszelkie wymagania co do funkcjonalności, przy okazji zachwycając przyciągającą wzrok i wpasowującą się w każdą aranżację estetyką.
– Planując nowoczesną kuchnię, należy pamiętać zarówno o odpowiednim zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni, jak i doborze dopasowanego sprzętu, przy jednoczesnym nadaniu nietuzinkowego charakteru pomieszczeniu. Na stworzenie spersonalizowanej oraz funkcjonalnej kuchni ma wpływ wiele czynników, takich jak układ pomieszczenia oraz ilość przeznaczonego miejsca. Inwestorzy coraz częściej decydują się na AGD w zabudowie, co umożliwia stworzenie harmonijnej aranżacji, przy równoczesnym zachowaniu walorów użytkowych. Natomiast posiadacze wolnostojących kuchenek wybierają urządzenia, wpisujące się w kuchenny projekt oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań – dodaje Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.
Urządzenia kuchenne, ze względu na częste użytkowanie, powinny gwarantować szereg funkcjonalności, ułatwiających codzienne gotowanie, a równocześnie być energooszczędne, nie narażając użytkowników na wysokie koszty utrzymania. W tym pomóc mogą umieszczone przez producenta oznaczenia, które poinformują nas o spełnianiu tej wytycznej. Dobór odpowiedniego urządzenia, wykorzystującego nowoczesną technologię, zmniejszy pobór energii, co wiąże się z obniżonymi rachunkami. Szukając ekonomicznych rozwiązań, warto zwrócić się ku rozwiązaniom gazowym, przyjaznym ekonomicznej kuchni.
– Gotowanie na gazie kojarzy nam się z tradycyjnymi, wolnostojącymi kuchenkami z wystającymi rusztami i żywym płomieniem. Odpowiedzią na te stare rozwiązania są nowoczesne płyty gazowe, gwarantujące funkcjonalność i wysoką estetykę, doskonale uzupełniając ekonomiczną kuchnię. Połączenie tradycyjnego gotowania na gazie, z korzyściami płynącymi z innowacyjnych technologii zamknięte jest pod gładką, ceramiczną taflą płyty, generując same korzyści oraz niskie rachunki. Paliwo spalane jest katalitycznie, a oprócz wybranej liczby pól grzewczych, na płycie znajduje się pole darmowe, wykorzystujące nagromadzoną podczas pracy energię. Płyty gazowe gwarantują ekonomię, wygodę i bezpieczeństwo gotowania, a ich minimalistyczny wygląd wpasuje się w każde kuchenne wnętrze. Szereg funkcji oraz intuicyjny panel sterowania ułatwią codzienne korzystanie oraz bezpieczeństwo zarówno użytkownika, jak i domowników – mówi ekspert z firmy SOLGAZ.
Czym jest nowoczesna kuchnia?
Kuchnia nowoczesna kojarzy się przede wszystkim z minimalizmem, który zyskał swoją popularność wraz z rosnącym zachwytem nad chłodnymi wnętrzami odznaczającymi się prostymi i oszczędnymi w wyrazie aranżacjami. Jednak taka estetyka nie musi koniecznie wiązać się z surowym wystrojem oraz jednokolorowym wykończeniem wnętrza. Czym jest zatem nowoczesna kuchnia? Jest to funkcjonalna i dobrze zagospodarowana przestrzeń, która ma odpowiadać naszej estetyce, uzupełniona o niezawodny sprzęt.
Nowoczesne kuchnie to pomieszczenia zaprojektowane pod kątem użyteczności, ergonomii pracy i przechowywania. Dobrze zagospodarowana przestrzeń powinna sprostać naszym potrzebom w kwestii funkcjonalności oraz estetyki, co pozwoli stworzyć niepowtarzalną, indywidualną kuchnię, gwarantującą komfort i wygodę gotowania.