Dlaczego oświetlenie w pokoju dziecka jest tak ważne?
Światło odgrywa dużą rolę niemal przez całą dobę. Towarzyszy użytkownikom przestrzeni nie tylko przy codziennych czynnościach, takich jak czytanie książek czy sprzątanie – w pokoju dziecięcym może być też kojącym rozświetleniem przestrzeni wtedy, kiedy zapada zmrok. Dzieci nierzadko mają bowiem problem, by zasnąć w ciemnościach, które są prawdziwym motorem napędowym dla wybujałej wyobraźni. Światło pozwala „oswoić” przestrzeń. Dlatego można powiedzieć, że oświetlenie w pokoju dziecięcym to nie tylko źródło funkcjonalności i wsparcie wzroku, ale również synonim bezpieczeństwa.
Nie można zapominać o tym, że niemowlę lada moment stanie się ciekawym dwulatkiem o zupełnie innych potrzebach. Dlatego szczególnie w pokoju dziecięcym warto dostosować funkcjonalność oświetlenia do intensywnych zmian rozwojowych młodego człowieka. Na rynku można spotkać rozwiązania oświetleniowe, które dopasują się do aktualnych potrzeb użytkowników i będą wsparciem zarówno podczas zabawy na dywanie, jak i wtedy, kiedy klocki zostaną zastąpione książkami.
Zasady, którymi należy kierować się przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecka
Rodzice często mają problem z wybraniem odpowiednich opraw oświetleniowych do królestwa malucha. Pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest wspomniane wcześniej uniwersalność i elastyczność – oświetlenie powinno niejako rosnąć razem z dzieckiem, będąc odpowiedzią na aktualne potrzeby i wspierając jego rozwój. Pod kątem kształtu warto więc wybierać oprawy o ponadczasowej formie, w uniwersalnych kolorach, które będą stylowym dodatkiem, a jednocześnie subtelnym elementem wyposażenia, który wpisze się w aranżacyjne zmiany.
Jeżeli chodzi o elastyczność to ciekawym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych są szynoprzewody, do których można w dowolnym momencie dołożyć oprawy oświetleniowe, zmienić ich rozmieszczenie w obrębie szyny lub wypiąć niepotrzebne. Dzięki temu, jeżeli z biegiem czasu w aranżacji będziemy potrzebowali dodatkowych opraw akcentujących zdjęcia z wakacji na ścianach, nie będzie trzeba robić uciążliwego remontu, żeby odświeżyć instalację oświetleniową.
Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o kwestiach bezpieczeństwa – warto zdecydować się na oprawy ze zintegrowanym źródłem światła LED, które są energooszczędne i nie nagrzewają się do takich temperatur jak tradycyjne źródła światła. Kluczową kwestią są również parametry techniczne oświetlenia. W przypadku dobrej jakości opraw LED mamy gwarancję jednolitego koloru oświetlenia oraz tego, że światło wiarygodnie odda kolorystykę w pomieszczeniu.
Jakie oświetlenie sprawdzi się w pokoju dziecka?
W ofercie marki AQForm można znaleźć wiele rozwiązań oświetleniowych, które sprawdzą się w pokoju dziecka. Dobrym pomysłem jest na przykład zastosowanie szynoprzewodów, dzięki którym możliwe będzie skierowanie źródła światła tam, gdzie akurat jest to potrzebne. Szynoprzewody warto połączyć z oprawami akcentowymi KARI, których minimalistyczna forma wpisze się w klimat dziecięcego królestwa, a jednocześnie wzbogaci pomieszczenie akcentami świetlnymi. Oprawy KARI to nie tylko praktyczne oświetlenie akcentujące, ale również designerski dodatek, który będzie mógł oświetlać pomieszczenie nawet wtedy, kiedy dziecięce wnętrze będzie trzeba przekształcić w pokój nastolatka.
Marka AQForm daje jednak znacznie więcej możliwości oświetleniowych, Jedną z nich jest natynkowa oprawa BIG SIZE. Jej cechą charakterystyczną jest moc i efektywność, która została ukryta w designerskiej, ponadczasowej formie. To oprawa, która będzie satysfakcjonującym źródłem światła, a jednocześnie energooszczędnym rozwiązaniem oraz funkcjonalnym elementem wyposażenia. Ten pojedynczy plafon gwarantuje równomierne światło ogólne w całym pomieszczeniu. Dzięki niemu z łatwością dostrzeżemy pojedynczy klocek ukryty w puszystym dywanie.
Przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecka należy kierować się przede wszystkim potrzebami młodego człowieka. Do nich dobieramy rozmieszczenie źródeł światła, odpowiednią moc, jak i temperaturę barwową. Nie można zapomnieć o tym, by wybrane oprawy dobrze doświetlały przestrzeń, a jednocześnie nie stały się źródłem olśnienia. Nieodpowiednio dobrane lub źle rozmieszczone oświetlenie zakłóca komfortowe przebywanie w pomieszczeniu, odrabianie lekcji czy też zabawę. Dlatego dobór lamp do pokoju dziecięcego warto dobrze przemyśleć mając na uwadze, że pokój dziecka za kilka lat będzie wymagał przearanżowania. Dlatego dobrze jest stawiać na oprawy, które wpiszą się w kolejne, bardziej dojrzałe projekty.