Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu? Skuteczna fizjoterapia uroginekologiczna w VenaMed

Każdego roku rośnie liczba porodów drogą cesarskiego cięcia. Choć w 1994 r. forma ta stanowiła jedynie 13,8% wszystkich porodów, obecnie w wielu szpitalach wskaźnik przekracza 50%. Polska znajduję się w czołówce państw z tak wysokim odsetkiem. Warto mieć świadomość, że proces całkowitego gojenia blizny trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, a terapia manualna ma wpływ nie tylko na sprawność fizyczną, ale ogólny dobrostan kobiety. W procesie rehabilitacji istotną rolę odgrywa praca z blizną w gabinecie specjalisty. Centrum Medyczne VenaMed w Warszawie oferuje fizjoterapię uroginekologiczną eliminującą negatywne skutki związane z cesarskim cięciem.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
VenaMed_jak_dbać_o_bliznę_po_cesarskim_cięciu

Blizna po cesarskim cięciu umiejscowiona jest poniżej spojenia łonowego i mierzy około 15 cm długości. Należy mieć świadomość, że podczas operacji dochodzi do przecięcia wielu warstw powłok brzusznych aż do macicy. Blizna po cesarskim cięciu nie jest jedynie kwestią estetyczną, ale ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Okres rekonwalescencji może wiązać się nie tylko z bólami brzucha czy pleców, ale także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, nietrzymaniem moczu czy migrenowymi bólami głowy, a objawy te mogą uaktywnić się nawet kilkanaście lat po operacji.

Na przebieg procesu formowania się blizny wpływa utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, terapia manualna (mobilizacja blizny) oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. Sam proces obejmuje trzy fazy gojenia i związane z nimi procedury postępowania. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto udać się na każdym etapie, a szczególnie pomiędzy czwartym, a siódmym tygodniem od operacji.

———

———

Faza zapalna – zaraz po porodzie

Występująca tuż po operacji faza zapalna trwa do siedmiu dni po porodzie. Blizna nie jest wtedy prawidłowo uformowana, a w miejscu cięcia obecna jest rana. Na tym etapie ważna jest zarówno prawidłowa pielęgnacja, do której zalicza się:

unikanie kontaktu opatrunku z wodą, zapewnienie dopływu powietrza, zaopatrzenie się w nieuciskającą bieliznę, regularne oczyszczanie rany po zdjęciu szwów oraz odpowiedni zakres ruchu (m.in. wstawanie bokiem, odpowiednia pozycja podczas karmienia, unikanie podnoszenia).

Już osiem godzin po zabiegu młoda mama powinna przyjmować pozycję pionową, podjąć próbę wstania i chodzenia. Początkowa rehabilitacja zapobiec ma bowiem m.in. ryzyku zakrzepicy. Warto pamiętać o unikaniu gwałtownych ruchów, dlatego postawa ma znaczenie przy kaszlu, kichaniu czy śmianiu się, kiedy to należy przytrzymać brzuch. Na tym etapie dodatkową formę terapii może stanowić kinesio taping, czyli aplikacja taśm elastycznych, redukujących obrzęk.

Faza rozrostu i angiogenezy, czyli proces naprawy

Podczas operacji dochodzi do głębokiego nacięcia powłok brzusznych, dlatego w drugiej fazie następuje rozrost różnych tkanek, unaczynienie i odtworzenie naskórka. Pomiędzy drugą, a trzecią fazą, kiedy blizna zostanie uformowana, czas na tzw. mobilizację, czyli specjalny masaż wykonywany na bliźnie i okolicach, najlepiej pod okiem specjalisty. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego rozpoczyna się od oceny blizny, a także jej ruchomości względem sąsiadujących tkanek, a następnie wprowadzenia delikatnych technik rozluźniania mięśniowo – powięziowego. Cel mobilizacji stanowi uelastycznienie i rozluźnienie zbitej tkanki łącznej.

Faza modelowania blizny

Po upływie sześciu miesięcy od cięcia możliwa jest praca na różnej głębokości tkanek, co wiąże się z użyciem większej siły i intensywniejszym masażem. Na każdym etapie po zabliźnieniu się rany ważnym elementem rekonwalescencji jest także samodzielny masaż zalecony przez specjalistę, przynoszący nie tylko wymierne korzyści w zakresie dobrostanu fizycznego, ale również komfort psychiczny i oswojenie z „pamiątką” po porodzie. Pracę z blizną można (i warto) rozpocząć na każdym etapie życia, nawet kilka lat od operacji. Warto wiedzieć, że prawidłowa mobilizacja ma także wpływ również na przebieg kolejnej ciąży.

Fizjoterapia (nie tylko) okołoporodowa

Bez względu na formę porodu, kontakt z fizjoterapeutą uroginekologicznym warto rozpocząć jeszcze przed porodem. Odpowiednie przygotowanie i dobór indywidualnych ćwiczeń zaowocują zwiększoną świadomością własnego ciała, pozwolą zaadaptować organizm do zachodzących zmian i zminimalizować negatywne skutki związane z porodem. Należy jednak pamiętać, że zakres możliwości rehabilitacji uroginekologicznej wykracza znacznie poza okres przygotowań i połogu.

Terapia ma na celu również eliminację problemów związanych z dysfunkcjami narządów miednicy mniejszej i pęcherza moczowego, bolesnymi miesiączkami, bolesnym współżyciem, czy endometriozą. Dzięki regularnym wizytom i indywidualnie dobranym ćwiczeniom, fizjoterapia uroginekologiczna pozwala poprawić ogólny komfort życia i dłużej cieszyć się zdrowiem kobiet. Każdy czas jest odpowiedni, aby skorzystać z porady eksperta, nie martwmy się, że przegapiłyśmy „ten czas”, aby znaleźć pomoc i poprawić nasz komfort życia.

dr Agnieszka Wolska

Założycielka VenaMed, która od ponad 16 lat pracuje jako specjalista chirurgii ogólnej, a od 2011 roku także jako lekarz medycyny estetycznej. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej z zastosowaniem małoinwazyjnych metod leczenia. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w badaniach USG piersi. Dr Wolska należy do Polskiego Towarzystwa Flebologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się ze specjalistami Centrum Medycznego VenaMed, a także w programach telewizyjnych, m. in. „Operacja zdrowie” oraz „Wszystkie strony piękna“.

Centrum Medyczne VenaMed
Nowoczesna placówka medyczna zlokalizowana w sercu warszawskiego Żoliborza. Centrum Medyczne VenaMed powstało z myślą o zaspokojeniu stale rosnących potrzeb z zakresu specjalistycznych usług medycznych. Specjaliści VenaMed dysponują nowoczesnym sprzętem służącym właściwej diagnostyce i skutecznemu leczeniu, zapewniając przy tym poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego.
venamed logo

Źródło:

Centrum Medyczne VenaMed