Jak chronić tarasy, pergole i altanki przed słońcem i wiatrem? Poznaj skuteczne sposoby!

Taras, pergola i altanka to wyjątkowa przestrzeń, w której można odpoczywać, przyjmować gości, a nawet pracować. Miejsca te często urządzane są przez właścicieli z najwyższą starannością, stanowiąc uzupełnienie całego domu lub mieszkania. Intensywnie służą nam przez cały sezon letni, jednak zdarzają się sytuację, w których przebywanie w nich zaczyna być nieco kłopotliwe i mało komfortowe. Mowa tu o momentach, w których dochodzi do nadmiernego nasłonecznienia lub uciążliwych porywów wiatru, które uniemożliwiają dłuższy pobyt, czy to na tarasie, czy w altance. Co robić, by skutecznie chronić swoją przestrzeń przed tymi niedogodnościami?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
ANWIS-Jak-chronic-tarasy-pergole-altany

Parasol, żagiel czy zasłony?
Palące słońce może nas całkowicie zniechęcić do spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy wszystko wokół nagrzewa się wręcz do czerwoności. Przebywanie w takim miejscu przestaje być przyjemne i zamiast zachęcać do odpoczynku i relaksu, skutecznie nas przed tym powstrzymuje. Rozwiązaniem jest ochrona przed słońcem, która zapewni idealne zacienienie i uniemożliwi nagrzewanie się tarasu, altanki czy pergoli oraz mebli i wszelkich przedmiotów, które się w nich znajdują.

Jest wiele sposobów, które pomagają chronić się przed nadmiernym słońcem, jedne są bardziej skuteczne a inne mniej. Najpopularniejszy z nich to parasol przeciwsłoneczny, który niestety może chronić tylko w niektórych momentach, gdy słońce świeci pod odpowiednim kątem. Zupełnie też nie sprawdzi się w altance, czy pod pergolą. To samo dotyczy żagli, które chronią jedynie przez krótki moment i nie wszędzie można je zawiesić. Kolejny sposób to zasłony, jednak i one stanowią bardziej element dekoracyjny niż ochronny. Wszystkie te sposoby są też zupełnie niepraktyczne w przypadku wystąpienia porywów wiatru.

———

———

Szukając skutecznej ochrony przed promieniami słonecznymi, warto zainspirować się sprawdzonymi rozwiązaniami pochodzącymi z nowoczesnych domowych wnętrz, w których często ogromne przeszklone powierzchnie oraz tarasy chronione są przy pomocy zewnętrznych rolet tkaninowych. – Rolety screen dają wybrany poziom zaciemnienia i prywatności, a w przypadku pergol czy tarasów, chronią przed wiatrem, zapewniając ich użytkownikom spokojny odpoczynek – podpowiada Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis.

ANWIS-Jak-chronic-tarasy-pergole-altany
Fot. ANWIS
Fot. ANWIS

Zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne – wielowymiarowa ochrona
Rolety zewnętrze to nowoczesne rozwiązanie, które powstało z myślą o ochronie popularnych w ostatnich latach dużych okien oraz innych przestrzeni szklanych przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Nie każdy wie, że znajdują zastosowanie także jako osłony tarasów, pergoli i altanek, gdzie sprawdzają się równie dobrze. Zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne z pewnością wyróżnia ich doskonała jakość i to, że skutecznie osłonią każdą przestrzeń.

– Rolety screen są dodatkowo znakomitą barierą zabezpieczającą przed insektami i owadami, a także chronią przed zanieczyszczeniami, których na zewnątrz nie brakuje – zauważa przedstawicielka firmy Anwis. Osłona w postaci rolety zewnętrznej to zatem nowoczesny wygląd, wygoda, komfort i bezpieczeństwo dla całej rodziny.

Rolety zewnętrzne stosowane w celu ochrony tarasów, pergoli i altanek mogą być dodatkowo sterowane automatycznie. Jest to niezwykle funkcjonalne, gdyż pozwala na dowolne operowanie zarówno pojedynczą roletą, jak i całą ich grupą na raz.

Solidne zabezpieczenie przed wiatrem
Jak już wiemy sposoby walki z nadmiernym promieniowaniem słonecznym, takie jak parasol czy żagiel mogą być zupełnie nieskuteczne w przypadku pojawienia się porywistego wiatru. Ochrona w postaci zewnętrznej rolety to z pewnością rozwiązanie solidne, głównie dzięki temu jak zastały zamocowane. Największą stabilnością wyróżniają się rolety wyposażone w mocowanie typu ZIP, gdzie prowadnice boczne są zintegrowane z tkaniną. Tak solidne zabezpieczenie z pewnością będzie trwałe i sprawdzi się w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.

Istotny jest także materiał, z jakiego osłony zostały wykonane. – Tkanina rolet screenowych wykonana jest z włókna szklanego powlekanego PVC, dzięki czemu jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Możemy wybierać spośród kilku stopni przepuszczalności światła oraz szerokiej gamy kolorystycznej, dlatego można je idealnie skomponować z wystrojem tarasu, pergoli czy altany i sprawić, że wszystko zgra się w idealną całość – zapewnia Agnieszka Gołębiewska z Anwis.

Duże znaczenie ma także możliwość utrzymania ich w czystości, dlatego możliwość czyszczenia jest niezwykle istotna – wybierając rolety, warto zwrócić na to uwagę.

Źródło:

ANWIS