Jaja dla urody – naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Dlaczego jajko wspaniale nadaje się do pielęgnacji? Ponieważ jego skład chemiczny jest niezwykle bogaty. Jest ono źródłem witamin z grupy B, jak również A, E, D, K, znajdują się w nim także sole mineralne, m.in. siarki, fosforu, potasu, cynku i żelaza.

Na różne sposoby
W kosmetyce jajka wykorzystuje się zwykle na 4 sposoby: tylko żółto, tylko białko, całe jajko i skorupkę.

Żółtko jaja kurzego zawiera emulgator, czyli lecytynę – mówi Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – To naturalny środek służący do zmiękczania skóry, ma właściwości odżywcze i nawilżające, wzmacnia też barierę hydrolipidową skóry. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w kosmetyku kupionym w sklepie pojawia się żółtko, szukajmy następujących określeń egg protein (proteiny jajeczne), hydrolyzed egg protein (hydrolizowane proteiny jajeczne) i egg yolk extract (ekstrakt z żółtka).

Jak wyjaśnia ekspert, główne walory kosmetyczne białka jajka to właściwości ścigające i napinające. Dzięki nim cera oczyszcza się i zamykają się rozszerzone pory, zwłaszcza w przypadku cery tłustej. Podobno białko chętnie wykorzystywały kobiety w starożytnym Egipcie. Oznaczenia białka na etykietach kosmetyków to albumen (albumina) lub hydrolyzed albumen (hydrolizowana albumina).

– Zdarza się także, że w kosmetykach jest wykorzystywane całe jajko, wtedy ma ono najczęściej formę proszku jajecznego (egg powder) – dodaje Tomasz Jokiel. – Aby go uzyskać, jajka suszy się, dzięki czemu zachowują wszystkie właściwości i nie potrzebują konserwantów. W postaci proszku jajka można łączyć z dowolnymi surowcami. Skorupki jaj (oznaczenie na opakowaniu hydrolyzed egg shell) to bogaty skarbiec węglanu wapnia, dlatego mają bardzo dobry wpływ na paznokcie, włosy i skórę.

Idealne na maseczkę
Przygotowując kosmetyczne specyfiki z jajek, należy pamiętać, że zawierają one alergeny i dlatego nie mogą ich stosować osoby uczulone na białko bądź żółtko. Pamiętajmy, że zawsze przed użyciem jajko należy też obmyć w ciepłej wodzie. Najpopularniejszymi produktami kosmetycznymi, które każdy samodzielnie może szybko przygotować w domu są maseczki.

Przepis na maseczkę dla skóry suchej z miodu i całego jajka
Potrzebne składniki to: po jednej łyżce miodu, kremu nawilżającego i olejku migdałowego, a do tego oczywiście jajko. Najpierw oddzielamy żółtka od białek, a następnie powoli wlewamy olejek do żółtka, ciągle mieszając. Dodajemy miód, krem i na koniec ubite białko. Dokładnie mieszamy. Gotową maseczkę nakładamy na twarz na pół godziny, a po upływie tego czasu ścieramy chusteczkami higienicznymi.

Przepis na maseczkę do twarzy ze skorupek i białka
Po dokładnym umyciu jajka, oddzielamy białko od żółtka, natomiast skorupkę rozcieramy w moździerzu na drobny proszek. Mieszamy białko z proszkiem i tak przygotowaną masę nakładamy na twarz. Zostawiamy na 15 minut i spłukujemy letnią wodą. Następnie wcieramy krem nawilżający.

Przepis na maskę na włosy z jajka
Wykorzystanie jajka do pielęgnacji włosów to stary sposób naszych babć. Powinny się na niego zdecydować szczególnie osoby z włosami słabymi, łamliwymi, poddawanymi częstym zabiegom kosmetycznym. Najprostsza maseczka-odżywka do włosów to po prostu 1-2 (w zależności od długości włosów) roztrzepane jajka, które nakłada się na lekko zwilżone włosy. Głowę przykrywamy czepkiem lub folią. Taką jajeczną odżywkę zmywamy po 20 minutach letnią wodą. Po zastosowaniu specyfiku włosy są miękkie, bardziej błyszczące i łatwiej się układają. Maseczkę można modyfikować, dodając dodatkowe składniki, np. cytrynę (dodaje blasku), oliwę (poprawia elastyczność) czy olejek rycynowy (wpływa na lepsze rośnięcie włosów).

Fermy Drobiu Jokiel
Fermy Drobiu Jokiel to rodzinna polska firma od ponad 30 lat zajmująca się profesjonalną produkcją jaj konsumpcyjnych, mająca swoją siedzibę we Wroniawach koło Wolsztyna w woj. wielkopolskim. Jakość jaj z Ferm Drobiu Jokiel jest zagwarantowana przez kompleksową kontrolę na wszystkich etapach produkcji. Cały proces od początku do końca przebiega wewnątrz firmy, począwszy od wyhodowania kur niosek, przez produkcję jaj, do ich pakowania i dystrybucji. Na Fermach Drobiu Jokiel każdego dnia 190 tys. kur znosi ponad 170 tys. jaj. Nioski karmione są pełnowartościowymi ziarnami zbóż i piją wodę z czystego, lokalnego ujęcia. Producent działa zgodnie ze standardami GMP (Good Manufacturing Practice).

Źródło:

Fermy Drobiu Jokiel