Izotoniki to nie to samo co energetyki. Czy mimo to dzieci mogą pić napoje izotoniczne?

– Obserwuję w gabinecie, że zarówno rodzice, nauczyciele jak i inne osoby z otoczenia dzieci nie rozróżniają napojów energetycznych i izotonicznych. Jednak to dwie zupełnie inne kategorie produktów – mówi Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyk LUX MED. W kwestii energetyków stanowisko ekspertów jest jednoznaczne: dzieci i młodzież nie powinny ich spożywać. Sprawa izotoników jest nieco bardziej skomplikowana.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
chłopiec pijący napój izotoniczny

Często napoje izotoniczne i energetyczne są niesłusznie utożsamiane lub mylone. – Myślę, że możemy mówić o dużym stopniu niewiedzy lub niedoinformowania. Obserwuję to w gabinecie – często rodzice nieświadomie zgadzają się na spożywanie przez młodzież energetyków, sądząc, że te nie są szkodliwe i odwrotnie – nie pozwalają na izotoniki, mimo że nie są one niebezpieczne – mówi Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyk LUX MED.

Warto zatem uporządkować wiedzę: napoje energetyczne zawierają kofeinę, taurynę i/lub guaranę. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu np. do wytężonej pracy intelektualnej czy fizycznej. Z kolei napoje izotoniczne nawadniają i zapobiegają odwodnieniu. To często woda z elektrolitami. Spożywają je osoby narażone na znaczący wysiłek fizyczny np. zawodowi sportowcy.

Czemu napoje energetyczne są niezdrowe dla dzieci?

Od stycznia przyszłego roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 r.ż. Środowisko dietetyków zdecydowanie popiera te przepisy. Dlaczego? – Oprócz tauryny, kofeiny i guarany, które wykazują właściwości uzależniające, zauważamy, że dzieci i młodzież po spożyciu napojów energetycznych są nadmierne pobudzenie, nie mogą zasnąć, mają kłopoty z koncentracją. Niestety zdarzają się przypadki pacjentów, którzy trafiają na oddziały toksykologiczne z powodu przedawkowania napojów energetycznych – wyjaśnia dietetyczka.

Skutki spożywania napojów energetycznych są też długofalowe. To produkty, które z reguły mają w sobie także cukier, a więc codzienne picie „energetyków” może prowadzić do nadwagi i otyłości. – To nie jedyny minus, napoje te mogą powodować zaburzenia czynności nerek, wątroby jak i trzustki, problemy neurologiczne oraz sercowo-naczyniowe. To co jest szczególnie istotne z mojego, dietetycznego punktu widzenia – zmieniają nawyki żywieniowe na negatywne. Gdy dziecko przyzwyczai się do tego specyficznego smaku, trudno mu z niego zrezygnować – podkreśla ekspertka.

Czy dzieci mogą pić izotoniki?

Z izotonikami sprawa wygląda nieco inaczej – można je kupić np. w sklepikach basenowych czy po wyjściu z siłowni. Przyjęło się, że to napój dla sportowców.

– Wybierając izotonik dla dziecka, warto zerknąć na etykietę. Często te produkty zawierają syntetyczne barwniki, które nie są obojętne dla organizmu – tłumaczy Anna Janiszewska – Janowicz.

Ostatnio pojawiły się izotoniki w wersji junior, bez cukru, za to z dodatkowymi witaminami, ale mimo to, ekspertka zaleca ostrożność. – Jeśli dziecko nie uprawia sportu wyczynowo, to zdrowa, zbilansowana dieta i picie odpowiedniej ilości wody wystarczą, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników, nawet tych utraconych podczas wysiłku fizycznego – wskazuje dietetyk LUX MED. Można też zastanowić nad domowym izotonikiem, dużo tańszym i zdrowszym. – Wystarczy woda mineralna, miód, sól himalajska i np. sok z arbuza lub kilka malin i gotowe! – zachęca Anna Janiszewska-Janowicz.
LUX MED
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa (od 2013), międzynarodowego ubezpieczyciela i świadczeniodawcy usług medycznych. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medyc

Źródło:

LUX MED