Czytaj dalej a dowiesz się, jakich zasad eko pielęgnacji skóry przestrzegać, by cieszyć się słońcem i w pełni korzystać z lata!
Najważniejsze elementy naturalnej pielęgnacji skóry
Aby kompleksowo zadbać o skórę, warto pamiętać o wszystkich aspektach jej pielęgnacji. Na co szczególnie powinnyśmy zwracać uwagę latem?
Wybierajmy naturalne kremy z filtrem
Włączmy hydrolaty do codziennej pielęgnacji
Postawmy na naturalny makijaż
Zdecydujmy się na eko-oczyszczanie twarzy
Zadbajmy o naturalną regenerację skóry
Krem z filtrem UV – zadbaj o ochronę przed promieniowaniem
Niezależnie od tego, czy kochamy się opalać, czy wolimy spędzać letnie dni w cieniu, chroniąc się pod słomkowym kapeluszem, latem potrzebujemy dobrego kremu z filtrem UV. Sprawdzą się tutaj lekkie kremy do twarzy o naturalnych, prostych składach oraz lekkie balsamy do ciała z filtrem.
Możemy wzbogacić każdy krem wybranym olejem naturalnym, najlepiej zimnotłoczonym. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wlewamy nieco oleju do pojemnika z kremem i dobrze mieszamy. Możemy też dodać 1-2 krople do porcji kremu bezpośrednio na dłoni, wymieszać i nałożyć na twarz lub ciało. Świetnie sprawdzi się np. olej z pestek malin, który jest lekki i nie pozostawia tłustego filmu.
Wiola Lis, specjalistka produktowa w ekologicznym centrum Arkana Smaku, dodaje: „Jeśli spędzamy czas nad morzem lub oceanem, koniecznie zadbajmy o to, by nasz krem do opalania nie szkodził morskim stworzeniom. Możemy czytać etykiety w poszukiwaniu szkodliwych substancji lub zawierzyć sprawdzonym certyfikowanym producentom. Na szczęście i oni dostrzegają ten problem i powstaje coraz więcej kosmetyków bezpiecznych dla rafy koralowej, ryb i skorupiaków”.
Naturalne hydrolaty na lato
Podczas wysokich temperatur nasza skóra wydziela zwiększoną ilość potu. Może się także szybciej przetłuszczać i wytwarzać nadmierną ilość sebum. Dlatego potrzebujemy naturalnego odświeżenia i nawilżenia skóry twarzy. Najlepsze do tego celu będą czyste hydrolaty roślinne. Mają one właściwości nawilżające, tonizujące, regenerujące, przeciwzmarszczkowe, a niektóre regulują także wydzielanie sebum.
Jeśli wybierzemy hydrolat jaśminowy, lawendowy albo różany, to prócz właściwości odświeżających i tonizujących otrzymamy działanie aromaterapeutyczne.
Naturalny makijaż na lato
Latem warto zrezygnować z ciężkiego, pełnego makijażu i postawić na naturalność. Skóra potrzebuje dostępu powietrza. Podczas letniej beztroski szkoda nerwów, by przejmować się makijażem rozpływającym się pod wpływem potu.
Postawmy na lekkie cienie do powiek, tusz do rzęs i lekki puder. Możemy wybrać kosmetyki kolorowe polskich marek, które bazują na naturalnych składach, tworząc produkty przyjazne i bezpieczne dla skóry.
Pamiętajmy o nawilżaniu ust, które latem są bardzo narażone na przesuszenie. Do tego celu świetnie sprawdzi się czyste masło shea lub masło kokosowe.
Specjalistka z ekobazaru Arkana Smaku, Wiola Lis, zaznacza: „Jak i przy innych kosmetykach, także przy tych do makijażu warto wybierać odpowiedzialnie. Wiele osób dziwi się, gdy mówimy o wegańskich kosmetykach. Co to oznacza? To nie tylko produkty bez składników pochodzenia zwierzęcego, ale — co równie istotne — nietestowane na zwierzętach. Na sklepowych półkach często oznaczane są jako cruelty-free”.
Eko oczyszczanie skóry latem
Pot, kosmetyki do makijażu, słona morska woda lub ta chlorowana z basenu – z tymi czynnikami skóra styka się latem. Potrzebujemy więc skutecznego i dokładnego oczyszczenia, które jednocześnie będzie delikatne i bezpieczne. Odstawmy silne detergenty, żele z SLS i SLES. Mogą one podrażniać skórę, szczególnie tę skłonną do alergii i atopową.
Warto stosować 3-etapowe oczyszczenie twarzy:
Obmywamy twarz czystą, ciepłą wodą.
Stosujemy delikatną, roślinną piankę do mycia twarzy.
Pozostałości makijażu zmywamy naturalnym olejem naniesionym na płatek kosmetyczny.
Jeśli potrzebujemy oczyścić i odświeżyć skórę w ciągu dnia, sięgnijmy po ulubiony hydrolat. „Zachęcamy do wypróbowania wielorazowych płatków kosmetycznych. Świetnie sprawdzają się do oczyszczania twarzy, a przy tym nadają się do prania, więc posłużą nam bardzo długo” — dodaje Wiola Lis z Arkanów Smaku.
Naturalna regeneracja skóry latem
Po aktywnym dniu skóra potrzebuje regeneracji. W przypadku długiego przebywania na słońcu potrzebna jest solidna dawka nawilżenia. Wybierajmy treściwe kremy i masła do ciała zawierające naturalne oleje i substancje aktywne roślinnego pochodzenia. Aby zregenerować skórę twarzy, możemy zastosować wieczorny rytuał pielęgnacyjny. Na oczyszczoną skórę nakładamy mieszankę wybranego oleju z kilkoma kroplami kwasu hialuronowego. Powstałą emulsję wmasowujemy do całkowitego wchłonięcia. Warto zawsze mieć przy sobie naturalny krem do rąk z gliceryną, masłem shea, olejami zimnotłoczonymi lub innymi wartościowymi składnikami odżywczymi.
Podobnie skóra stóp potrzebuje wsparcia: solidnego nawilżenia i regeneracji. Można wmasować w stopy roztopione w dłoniach czyste masło shea, masło kakaowe lub wybrany olej roślinny, np. olej z pestek winogron, olej z pestek moreli albo oliwę. Raz w tygodniu zastosujmy naturalny peeling całego ciała. Możemy użyć gotowego kosmetyku od zaufanego eko-producenta lub wykonać domowy kosmetyk złuszczający samodzielnie. Do tego celu możemy użyć zmielonej kawy wymieszanej z naturalną glinką i oliwą. Eko-pielęgnacja to najlepsze, co możemy dać swojej skórze latem. Zachęcamy do samodzielnego wykonywania kosmetyków z naturalnych składników oraz do wybierania sprawdzonych, certyfikowanych marek kosmetycznych. Skóra na pewno nam za to podziękuje!