Gdzie wychowywać dziecko w Europie? Najnowsze badania a w ich czołówce Kraków

Według najnowszego rankingu najlepszych w Europie miejsc do wychowywania dzieci. Na podium znalazły się: Funchal (Portugalia), Triest (Włochy) oraz Lizbona (Portugalia). Top 20 miast zamyka jedno polskie miasto – Kraków.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Gdzie wychowywać dziecko w Europie? Najnowsze badania a w ich czołówce Kraków

Platforma do nauki języków obcych Preply przeanalizowała 131 europejskich miejscowości w poszukiwaniu najlepszych miejsc do założenia rodziny. Wskaźnikami były m.in. edukacja, dostęp do służby zdrowia, wskaźnik przestępczości, oferta zajęć pozaszkolnych, a także długość urlopu rodzicielskiego. Pod lupę Preply trafiło sześć polskich miast – Gdańsk, Poznań, Warszawa, Łódź, Wrocław, Katowice i Kraków.

Najlepiej wypadł Kraków, najgorzej Katowice

Kraków, plasując się na miejscu dwudziestym, na równi z brytyjskim Newcastle upon Tyne i norweskim Tromso. Stolica Małopolski została doceniona za niskie koszty życia oraz niski wskaźnik przestępczości. Kraków może się też pochwalić szeroką ofertą spędzania wolnego czasu i rozwijania hobby u najmłodszych. W klasyfikacji uwzględniającej wyłącznie rodzinny lifestyle miasto zajęło dziesiąte miejsce. Zawdzięcza to dużej liczbie ośrodków sportowych i rekreacyjnych, a także terenów zielonych.

———

———

Katowice wypadły najsłabiej spośród wszystkich analizowanych polskich miast, szczególnie przez zanieczyszczone powietrze. Podobny problem „dotknął” też Londyn. Jakość powietrza i wysoka przestępczość sprawiły, że stolica Anglii trafiła na najniższą pozycję całego rankingu.

Nieco lepiej od nas poradzili sobie nasi sąsiedzi. Słowacka Bratysława zajęła miejsce dziewiętnaste, a czeska Praga piąte. Tę ostatnią doceniono zwłaszcza za liczbę obiektów rekreacyjnych. Czeska stolica może pochwalić się drugą co do wielkości ofertą muzealną wśród miast w Europie (aż 373 muzeów).

PL preply infograficoverall
PL preply infograficTIME

Południe w czołówce – dwa portugalskie miasta w top 3

Za najbardziej przyjazne do założenia rodziny miasto uznano mieszczące się na południu Madery Funchal. Miano lidera wynika głównie z najniższego w całej Europie wskaźnika przestępczości, dobrej jakości powietrza i niskich kosztów życia. Miasto świetnie wypadło też pod kątem edukacji – w Portugalii wskaźnik liczby uczniów do liczby nauczycieli mieści się w pierwszej dziesiątce europejskiej.

Drugim najprzyjaźniejszym miejscem w Europie do wychowywania dzieci jest zlokalizowany w północnych Włoszech Triest. Mimo niewielkiego obszaru obfituje w atrakcje edukacyjne i parki. Dużą zachętą dla rodziców jest też publiczna opieka zdrowotna.

Pierwszą trójkę zamyka po raz kolejny Portugalia – a konkretnie Lizbona. Stolica kraju dominuje nad innymi miastami Europy dzięki wysokiej jakości edukacji. Lizbona może się pochwalić dużym dostępem do wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej oraz szerokim wyborem atrakcji edukacyjnych.

Zaraz za podium znalazły Reykjavík (Islandia), Praga, Galway (Irlandia), Aarhus (Dania) i Helsinki (Finlandia). W najlepszej trzydziestce uplasowało się najwięcej miejscowości ze Szwajcarii. Było to aż pięć miast – Berno (miejsce 11.), Genewa (miejsce 15.), Lozanna (miejsce 17.), Bazylea (miejsce 19.) i Zurych (miejsce 26.). Na listę top 30 nie trafiły żadne miasta z Niemiec czy Francji.

Zdrowie, edukacja, lifestyle – kto oferuje najlepsze warunki?

Poszukując swojego miejsca na ziemi, rodzice rozważają wiele czynników. Jednym z nich są kwestie związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Pod kątem wyłącznie jakości powietrza, wskaźnika przestępczości oraz dostępu do opieki zdrowotnej wygrywają Norwegia (Trondheim), Portugalia (Funchal) oraz Szwajcaria (Bazylea i Berno).

W kwestii edukacji zdecydowanym faworytem są Włochy. Biorąc pod uwagę stosunek liczby uczniów do kadry dydaktycznej, roczne wydatki publiczne przeznaczane na edukację, liczbę atrakcji edukacyjnych i procent uczniów objętych kształceniem ponadobowiązkowym, najwyższe pozycje zajęły dwa włoskie miasta – Florencja oraz Triest. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Bolonia oraz Milan.

Gdzie warto zamieszkać, jeśli zależy nam na rozwijaniu hobby naszych pociech i spędzaniu z nimi jak najwięcej czasu? Pod tym kątem najbardziej przyjazna okazuje się Wielka Brytania. Do pierwszej trójki trafiły dwa brytyjskie miasta – szkockie Aberdeen i angielskie Newcastle upon Tyne. Wysoka pozycja w rankingu wynika nie tylko z liczby ośrodków rekreacyjnych i sportowych, ale też rekordowej długości urlopu macierzyńskiego. Jest to aż 273 dni. W Polsce długość ta wynosi 140 dni.

Źródło:

Preply