Sposób 1: Kredowa ścianka
Tradycyjną tablicę do pisania kredą możemy wykonać sami. Zaczynamy od podkładu magnetycznego – czyli pokrycia przygotowanej powierzchni farbą o właściwościach magnetycznych. Jeśli nie chcemy wykonywać tablicy na ścianie, możemy wybrać inną powierzchnię – bok mebla, albo drzwi. W przypadku drzwi (np. wejściowych do mieszkania), czy mebli metalowych, podkład magnetyczny będzie już zbędny. Jeśli jednak malujemy materiał taki jak drewno, płytę OSB czy zwykłą ścianę, a zależy nam na nadaniu naszej przyszłej tablicy właściwości magnetycznych, zalecane jest kilkukrotne malowanie specjalnym podkładem. Oczywiście pomiędzy warstwami musimy odczekać aż powierzchnia całkowicie wyschnie. Kolejnym krokiem jest pokrycie magnetycznej powierzchni farbą tablicową. Zanim to jednak zrobimy, upewnijmy się, że przygotowana powierzchnia jest czysta i gładka. Niekiedy przydatne okazuje się przetarcie warstwy magnetycznej papierem ściernym o bardzo drobnej frakcji, w celu likwidacji ewentualnych grudek czy opiłków metali z magnetycznego podkładu. Farba tablicowa nie musi być czarna – w ofercie Leroy Merlin można znaleźć ją w innych, zaskakujących kolorach, na przykład w odcieniu fuksji.
Sposób 2. Tablica – gotowiec
Idealna dla zapracowanych, którzy chcą w domu mieć tradycyjną powierzchnię do pisania kredą na meblu, ścianie, przy biurku lub drzwiach, ale nie mają zasobów czy ochoty wykonywać jej samodzielnie. Dla wszystkich wielbicieli prostych rozwiązań Leroy Merlin przygotował szeroką ofertę gotowych tablic – od niewielkich, po duże, w formacie niemal szkolnym. W naszych sklepach można zamówić nawet… gotowe drzwi z tablicą! Wybierając swoją wymarzoną tablicę warto pomyśleć o jej walorach dekoracyjnych – dębowa rama, zabawny nietypowy kształt, czy też forma sztalugi, mogą się okazać zaskakującym akcentem dekoracyjnym w pokoju ucznia, czy kąciku biurowym. Podobnie będzie się prezentować tablicowe pole na drzwiach – można je ozdobić magnesami i przypiąć dekoracyjne fotografie. W ofercie Leroy Merlin nie brakuje także magnesów i kredy do pisania na tablicy – wszystko mamy dostępne pod jednym dachem.
Sposób 3. Tablica lub ściana do suchościeralna
Tego rodzaju tablice w ostatnich latach wypierają w biurach i szkołach tradycyjne czarne powierzchnie do pisania kredą. Suchościeralny flamaster i gąbka pozwalają wygodnie pisać i kreślić bez brudzenia rąk, a gąbki nie trzeba moczyć. We wnętrzu biała tablica, czy – tym bardziej – cała suchościeralna ściana, dodaje lekkości, odbija światło sprawiając, że pomieszczenie wydaje się jasne. Dzieciom taka powierzchnia może służyć nie tylko do tworzenia notatek, ale także do artystycznych prac flamastrami.
Samodzielne przygotowanie tablicy tego rodzaju na ścianie czy desce w domu może wydawać się trudnym zadaniem. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw ewentualnym problemom oferując gotowe zestawy, takie jak „Zestaw Tablica do flamastrów suchościeralnych Jeger”. To nowość, którą warto poznać i wykorzystać. Zestaw składa się ze wszystkich niezbędnych do samodzielnego stworzenia „białej tablicy” lakierów i akcesoriów. Ten rodzaj farby również możemy wykorzystać na zewnętrznych lub wewnętrznych drzwiach mieszkania, drzwiczkach szafy, czy ścianie.
Warto wiedzieć, że do malowania tablic – zarówno tych do suchościeralnych flamastrów jak i tradycyjnych, kredowych – najlepsze są nieduże welurowe lub gąbkowe wałki.