Dlaczego emocjonalne jedzenie może utrudniać proces odchudzania?

Czy sięgasz po jedzenie, gdy towarzyszą Ci silne emocje? Czy odczuwając stres, zmęczenie lub nudę od razu zaglądasz do szafki i chwytasz za ulubione przekąski? To mogą być pierwsze symptomy jedzenia pod wpływem emocji, które prowadzi do wzrostu wagi i znacząco utrudnia proces odchudzania. Czym jest jedzenie emocjonalne i jak sobie z nim poradzić?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
jedzenie czekolady

Emocjonalne jedzenie – co to jest i do czego może prowadzić?

Jedzenie emocjonalne to uporczywa przypadłość, u której podłoża leży skupienie całej swojej uwagi wokół jedzenia:

 —  Spożywanie posiłków pod wpływem emocji to złożony problem, z którym wiąże się wiele bardzo indywidualnych czynników. Ten stan najczęściej wyzwala brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami. Dzieje się tak, gdy jedzenie przestaje pełnić tylko funkcje fizjologiczne, a towarzyszy nam w wielu aspektach życia, stając się zarówno karą, jak i nagrodą, sposobem na świętowanie konkretnych okazji, czy też spędzanie czasu z bliskimi — mówi Ada Jędraszek, psychodietetyk Centrum Respo.

Dla osób zmagających się z emocjonalnym jedzeniem posiłki niekiedy stają się lekarstwem na trudne odczucia. To prowadzi do złych nawyków żywieniowych, a w konsekwencji rozregulowania układu pokarmowego i otyłości. Jest to także czynnik utrudniający pozbycie się zbędnych kilogramów.

Dlaczego zajadanie emocji utrudnia odchudzanie?

U podstaw zdrowej diety leży jakość, regularność oraz odpowiednio dostosowana kaloryczność codziennych posiłków. Jedzenie emocjonalne może znacząco komplikować utrzymywanie zbilansowanej diety, wpływając negatywnie na wszystkie z wymienionych aspektów.

— Trudne emocje, takie jak stres, niepokój, czy rozdrażnienie, których często doświadczamy w ciągu dnia, z jednej strony mogą prowadzić do ograniczenia ilości przyjmowanych pokarmów, a z drugiej — wręcz niebezpiecznego jej zwiększenia —  objaśnia Ada Jędraszek, psychodietetyk Centrum Respo. — Osoby zmagające się z jedzeniem emocjonalnym bardzo często popadają w spiralę, powodującą samoobwinianie i chęć spożywania określonych posiłków przy jednoczesnej utracie poczucia kontroli. Jedzenie emocjonalne w znacznym stopniu utrudnia odchudzanie, a także może przyczynić się do zwiększenia wagi w krótkim czasie.

Jak poradzić sobie z jedzeniem emocjonalnym?

Traktowanie jedzenia jako stabilizatora nastroju to pułapka, z której bardzo trudno jest wydostać się w pojedynkę. Szukając rozwiązania tego problemu, warto zwrócić się do psychodietetyka,  który doskonale rozumie mechanizm zaburzeń odżywiania i zaproponuje indywidualnie dopasowane narzędzia, skuteczne w walce z jedzeniem emocjonalnym.

Lata współpracy z moimi pacjentami nie pozostawiają wątpliwości, że jedzenie pod wpływem emocji w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie, a cierpiące na nie osoby każdego dnia podejmują walkę z problemem, będąc jednocześnie narażone na wiele pokus — dodaje Ada Jędraszek.   Umiejętność zapanowania nad jedzeniem emocjonalnym to proces, który powinien być wspierany przez specjalistę.

Osoby zmagające się z emocjonalnym jedzeniem niekiedy bardzo wstydzą się swojego problemu. Doświadczenia licznych pacjentów Centrum Respo to jednak dowód na to, że wdrożenie odpowiednich, ustalonych wraz z dietetykiem nawyków żywieniowych, są pierwszym krokiem do wyjścia z błędnego koła. Zaprzestanie jedzenia pod wpływem emocji nie jest łatwe, jednak zwrócenie się o pomoc do specjalisty to szansa na powrót do uważnego spożywania zdrowych i zbilansowanych posiłków.

Centrum Respo
Centrum Respo to miejsce, gdzie codziennie rozprawiamy się z nadprogramowymi kilogramami. To tutaj nasz zespół specjalistów pomoże Ci je zdrowo i skutecznie poskromić. Tak jak lubisz. Bez wyrzeczeń, bez stresu, bez efektu jo-jo.

Źródło:

Centrum Respo