Dajcie się porwać smoczej opowieści!

Dwunastoletnia Matylda ma nadzieję na wymarzoną, wakacyjną podróż do Japonii – krainy smoków. Niestety jej mama – lekarka, ratująca ludzi z katastrof – musi w ostatniej chwili zmienić plany. W ten sposób Matylda trafia na wakacje do swego tajemniczego dziadka, który mieszka na równie tajemniczej wyspie. Ale także i tam jest jakoś dziwnie… smoczo. W domu dziadka dziewczyna znajduje mnóstwo smoczych detali, a on sam opowiada dziwne historie o pewnym smoku…
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Srebrny Smok okładka książki

Zresztą nie tylko o smoku, bo także o Odyseuszu, Don Kichocie czy Sindbadzie Żeglarzu, którzy mieli do czynienia ze smokami w różnych postaciach. O smokach Matylda rozmawia też ze swoją nową koleżanką, Saszą, gdy obie planują wielką podróż jachtem, który na razie stoi na polanie i wymaga remontu. Dziadek, który niegdyś żeglował po morzach i oceanach, służy dziewczynom pomocą. 

Ale czy ta wyprawa naprawdę ma się odbyć? I czy na koniec świata, skoro, jak sugeruje dziadek, smoka można znaleźć znacznie bliżej? Co za „tajemniczą sprawę” omawia starszyzna wyspy? Jakiego zagrożenia obawiają się jej mieszkańcy? Co ocali ten świat i czy to możliwe, by Matylda tak łatwo rozumiała Saszę, skoro tamta mówi… nieznanym jej, wyspiarskim językiem? 

Czy istnieją granice wyobraźni? O to zdaje się pytać Barbara Sadurska w “Srebrnym smoku” –  swojej debiutanckiej powieści dla dzieci. Czy morskiego potwora, gdy nas zaatakuje podczas rejsu, można obłaskawić, karmiąc go… kanapką z tuńczykiem, przygotowaną przez mamę do szkoły, albo czy z jajka, które wpadło pod pokład, może się wylęgnąć smok? Jak na fantastyczną bajkę przystało, to, co prawdziwe, łączy się w tej historii z wyobrażonym i nawet garb dziadka okazuje się… Ale o tym dzieci przeczytają już w książce, która jest niezwykłą historią o potędze opowieści, a także dyskretnym przewodnikiem po smoczych motywach literackich i mitologicznych. 

Inteligentna, zabawna i wystarczająco tajemnicza, aby zatrzymać się na dłużej… i jeszcze dłużej. Taką książkę mogła napisać tylko Barbara Sadurska!

Czy jesteście gotowi, aby wypłynąć na nieznane wody?

— GEORGINA GRYBOŚ, LITERACKAKAVKA.PL

Wciągająca opowieść, która rozbudza apetyt na więcej. Już nie mogę doczekać się kontynuacji!

— JULIUSZ POPARDOWSKI, 11 LAT

Zachęcam wszystkie dzieci do przeczytania tej niesamowitej opowieści.

— GABRIELA GRUCA, 10 LAT

Tę książkę przeczytałem jednym tchem. Jeśli lubicie smoki i przygody, ta historia jest dla Was!

— MAKSYMILIAN JASKÓLSKI, 9 LAT

Bardzo ciekawa książka. Polecam wszystkim, a szczególnie miłośnikom Japonii i smoków.

— ANNA ŁUCZAK, 11 LAT

Książkę polecają:

Barbara Sadurska:
Prawniczka, pisarka, laureatka ważnych nagród literackich i scenariuszowych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia ze studentami w Studium Literacko-Artystycznym z pisania prozy fikcjonalnej. Prowadzi także warsztaty kreatywnego pisania dla nastolatków. Mieszka w Krakowie, ma dwoje dzieci, kotkę Too-tiki, kota pana Pettsona i suczkę Tove. Uwielbia opowiadać różne historie (trochę prawdziwe, a trochę nie) i czytać dzieciom na głos. “Srebrny smok” jest jej pierwszą powieścią dla młodszych czytelników.

Fragment powieści
Tej nocy smok nie mógł zasnąć. Przewracał się z boku na bok i rozmyślał. Czuł, że marnuje czas na praktykach u tego nauczyciela, że u kogoś innego nauczyłby się pchnięć i ciosów, wiedziałby, jak używać ognia, a kiedy korzystać z potężnych skrzydeł. A tu co? Nosił wodę, gotował strawę, mył porcelanowe filiżanki, z którymi musiał obchodzić się niezwykle delikatnie. Nie tak wyobrażał sobie życie walecznego smoka. Przy śniadaniu rzekł:

– Mistrzu, postanowiłem cię opuścić. Marnuję tu tylko swój cenny czas. Nauczyłeś mnie obchodzić się z porcelaną i odkurzać księgi, niektóre znam przez to na pamięć, lecz nie nauczyłeś mnie walczyć. A ja chcę pokonywać rycerzy i tyranów, chcę zwyciężać armie i władać całymi narodami. Jestem smokiem walecznym! 

– Jesteś – potwierdził mistrz. – Skoro czujesz się gotowy, idź. Twoim orężem są słowa. Słowa. Prawdziwą bronią są opowieści, którymi zwyciężasz świat. 

Barbara Sadurska, fot. wydawnictwo Agora
Barbara Sadurska, fot. wydawnictwo Agora
model_Srebrny_smok_prawy_2

Skrócony opis:

Barbara Sadurska

“Srebrny smok”

Ilustracje: Marcin Minor

Premiera: 17 maja

Wydawnictwo Agora dla dzieci

DAJCIE SIĘ PORWAĆ SMOCZEJ OPOWIEŚCI!
Matylda ma dwanaście lat i wielkie marzenie. Chce pojechać do Japonii, żeby zobaczyć smoki. I kiedy jest już o krok od wyjazdu, plany nagle się zmieniają. Dziewczynka trafia na wakacje do dziadka: trochę dziwnego i tajemniczego, mieszkającego na równie dziwnej i tajemniczej wyspie.

Na której jest jakoś… smoczo. W domu dziadka Matylda znajduje mnóstwo smoczych detali, smoki zaczynają się też jej śnić. Na wyspie dzieją się niezrozumiałe rzeczy. Czuć, że nadciąga jakieś zagrożenie. Czego obawiają się mieszkający tu ludzie? I czy Matylda będzie mogła im pomóc?

Źródło:

PRart Media