Po audiobooki, czyli książki w formie dźwiękowej, sięga coraz więcej dorosłych oraz dzieci. Potwierdzają to m.in. badania platformy Novakid, które pokazują, że ponad 30% dzieci wskazuje tę formę jako ulubiony sposób poznawania opowiadań i bajek. Wygoda użytkowania i bogaty wybór treści o różnej tematyce sprawiają, że audiobooki stały się dla wielu osób nowoczesną alternatywą dla tradycyjnego czytania. Dla dzieci mogą być natomiast świetnym sposobem na pobudzenie wyobraźni, ćwiczenie koncentracji i umiejętności językowych, co nie tylko pozytywnie wpływa na ich rozwój, ale jest dla nich wyjątkową formą zabawy. Z tego powodu wiele szkół językowych decyduje się na poszerzenie swojej oferty o audiobooki, będące świetnym uzupełnieniem lekcji. Jedną z nich jest Novakid, która niedawno wprowadziła je do swoich zajęć w celu zachęcenia dzieci do nowej formy nauki.
Korzyści słuchania audiobooków
Ponad 30% ankietowanych przez Novakid rodziców zadeklarowało, że audiobooki są najczęstszym wyborem ich pociech. Jedną z ich najważniejszych korzyści jest to, że wymagają one od małego słuchacza pełnej uwagi, bo w innym przypadku może on przegapić ważny fragment opowiadanej historii. Jest to dobry trening koncentracji, która przydaje się zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym.
Audiobooki świetnie wpływają również na wyobraźnię, ponieważ dziecko w trakcie słuchania historii tworzy w swojej głowie własny obraz świata, jej bohaterów i wszystkich wydarzeń rozgrywających się w opowieści. Taka forma aktywności może pomóc również w rozwoju językowym – nowe wyrażenia i bogate słownictwo są często łatwiej przyswajane dzięki tak przystępnej formie.
– Warto również pokazać dziecku audiobooki w innych językach, ponieważ o wiele łatwiej uczy się ich w tak naturalny dla małego słuchacza sposób. Im wcześniej otoczymy dziecko innym językiem obcym, tym szybciej swobodne używanie go stanie się dla niego proste i intuicyjne. Świetnym wyborem mogą być baśnie lub bajki, które dzięki prostej gramatyce oraz podstawowemu słownictwu pozwolą dziecku w pełni przeżywać usłyszane historie, a przy okazji ćwiczyć swój język – mówi Max Azarov, CEO i współzałożyciel internetowej szkoły języka angielskiego Novakid.
Dodatkowo w dobie wszechobecnych ekranów i technologii naszym oczom potrzebny jest często odpoczynek, co w przypadku słuchania, a nie bezpośredniego czytania książek, staje się o wiele prostsze. Audiobooki nie wymagają od nas stałego śledzenia tekstu, a w dodatku mogą pomóc w wyciszeniu się np. przed snem, co sprzyja lepszej regeneracji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania, zwłaszcza wśród dzieci.
Nie tylko audiobooki
Poza audiobookami na rynku istnieje wiele innych książkowych formatów, które wychodzą naprzeciw wymaganiom rodziców. Według Novakid 39% dzieci w przedziale 4–12 lat najchętniej sięga po książki, które oprócz tekstu zawierają dodatkowe elementy interaktywne. Takie treści często sprawiają, że dziecko chętniej będzie korzystało z danego materiału, a dzięki różnorodnym bodźcom – zapamięta go na dłużej.
Audiobooki a rozwój pasji
Wybór audiobooków dla dzieci na platformach podcastowych, w Internecie oraz dedykowanych aplikacjach jest bardzo bogaty. Od krótkich bajek przez lekcje języka angielskiego aż do bardziej rozbudowanych baśni i opowiadań – każdy znajdzie coś dla siebie.
Oto wybrane propozycje:
- Basia i gotowanie – Zofia Stanecka
Aby rozwijać pasję kulinarną u dzieci, warto sięgnąć po audiobooki, które w przystępny i angażujący sposób wprowadzają najmłodszych w świat gotowania. Audiobook “Basia i gotowanie” przedstawia przygody Basi, która wraz z tatą i rodzeństwem przygotowuje kolację, ucząc się przy tym podstaw gotowania i współpracy w kuchni. - Soundsitive Kids – Soundsitive Studio
Podcast Soundsitive Kids przedstawia ogromną gamę różnych słuchowisk dla dzieci. Na ich playliście znajdują się m.in. legendy, najpopularniejsze bajki, nowe produkcje oraz znane klasyki literatury dla dzieci. Jest to audiobook, którego chętnie posłuchają nie tylko dzieci, ale również ich rodzice oraz dziadkowie. - Ciekawostnik – Krzysztof Grabowski i Marta Szewczyk
Autorzy Ciekawostnika opowiadają o pozornie trudnych tematach w niezwykle angażujący i prosty dla dziecka sposób. Dlaczego Księżyc jest rogalem albo czy bociany spędzają wakacje w kosmosie – na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w tym audiobooku. - Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela – Grzegorz Kasdepke
Audiobook tłumaczy dzieciom podstawy ekonomii w niezwykle humorystyczny i lekki sposób. Wyjątkowi bohaterzy tej oraz pozostałych pozycji autorstwa Kasdepke potrafią w wyjątkowo przystępny sposób przekazywać skomplikowane emocje i trudne dziedziny życia. - Dzikoprzygody – Aneta Chmielińska
Aneta opowiada dzieciom o życiu zwierząt z całego świata i zjawiskach zachodzących wokół nas. Rozbudza dziecięcą ciekawość i wyobraźnię, dzięki czemu mali słuchacze, którzy kochają przyrodę, będą mogli jeszcze więcej się o niej dowiedzieć.
Choć liczba osób, które są miłośnikami literatury w tradycyjnej odsłonie, jest w Polsce imponująca, warto sprawdzić, co do zaoferowania mają serwisy podcastowe i portale z audiobookami, zwłaszcza w kategorii poświęconej dzieciom.