Czym jest Mała Instytucja Płatnicza (MIP) i dla jakiego typu podmiotów przeznaczony jest ten status?

Każda firma, która planuje w zakresie swojej działalności świadczyć usługi płatnicze, powinna uzyskać odpowiednie zezwolenie. Jednym z takich rozwiązań jest mała instytucja finansowa (MIP) – jest to podstawowy i najmniej wymagający status. W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie dotyczące małej instytucji płatniczej, oraz podpowiemy, dla jakich firm przeznaczony jest status MIP.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
finanse

Czym dokładnie jest Mała Instytucja Płatnicza?

Mała Instytucja Płatnicza (MIP) to podmiot, które ma licencję na świadczenie usług płatniczych, ale nie posiada pełnego zakresu uprawnień bankowych. Podmiot MIP może oferować różnorodne usługi płatnicze, takie jak przekazywanie środków, wydawanie kart płatniczych, przetwarzanie transakcji, zarządzanie portfelami elektronicznymi, obsługa płatności online i inne. Status MIP mogą uzyskać osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niebędąca osobami prawnymi.

Czym różni się MIP od innych pozwoleń? MIP różni się od KIP (Krajowej Instytucji Płatniczej), czy tradycyjnych banków głównie brakiem możliwości przyjmowania dużych depozytów od klientów – łączna wartość środków nie może przekroczyć 2000 euro w danym momencie. Innym ograniczenie dotyczy tego, że jednostki MIP mogą prowadzić swoją działalność wyłącznie na terenie Polski. Proces uzyskania pozwolenia MIP jest również dużo prostszy, ponieważ nie wymaga decyzji ze strony Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Dla jakich podmiotów odpowiednia jest Mała Instytucja Płatnicza (MIP)?

Mała instytucja płatnicza to forma prowadzenia działalności, która jest odpowiednia dla podmiotów, które nie są dużymi bankami, ale chcą świadczyć usługi płatnicze. Żelazna zasada MIP polega na tym, że podmiot świadczący usługi płatnicze nie może przekraczać łącznej kwoty operacji 1,5 mln EUR rocznie. Oto jakie firmy mogą stać się małą instytucją finansową:

  • Firmy technologiczne: Skupiające się na innowacyjnych rozwiązaniach płatniczych, takich jak aplikacje mobilne do płatności, portfele cyfrowe, giełdy walut, kantory online itp. MIP-em może być także na przykład firma pożyczkowa, czy firma tworząca aplikację do automatycznych płatności za rachunki.
  • Firmy handlowe: Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą chcieć uzyskać status małej instytucji płatniczej, aby móc oferować swoim klientom wygodne i różnorodne metody płatności.
  • Start-upy: Nowe firmy, które chcą rozpocząć działalność w sektorze płatności, mogą preferować status MIP ze względu na niższe wymagania kapitałowe i łatwiejsze przepisy w uzyskiwaniu tej licencji, w porównaniu do krajowej instytucji płatniczej (KIP).
  • Usługi internetowe: Firmy świadczące usługi internetowe, takie jak przyjmowanie darowizn, donacji, czy serwisy subskrypcyjne, również mogą zdecydować się na status MIP w celu integracji płatności online bez konieczności współpracy z bankami.
  • Firmy specjalizujące się w płatnościach: Firmy, które specjalizują się wyłącznie w usługach płatniczych, takich jak obsługa terminali płatniczych, bramki płatności online, mogą również funkcjonować jako małe instytucje płatnicze.

Co może Mała Instytucja Płatnicza?

Przed firmą, która staje się MIP otwiera się wiele nowych możliwości, ponieważ status ten między innymi umożliwia:

  • Przekazywanie pieniędzy między różnymi kontami bankowymi lub osobami.
  • Obsługę płatności online za pomocą bramek płatności.
  • Wydawanie kart płatniczych dla swoich klientów.
  • Obsługę portfela cyfrowego. Firma MIP może oferować usługi związane z portfelami cyfrowymi, umożliwiając przechowywanie i przesyłanie pieniędzy za pośrednictwem aplikacji mobilnych lub platform internetowych.

Źródło:

Materiał partnera