Data wydarzenia nie jest przypadkowa – cyfra 9 nawiązuje do dziewięciu miesięcy ciąży. To czas, w którym rezygnacja ze spożywania alkoholu jest szczególnie ważna, ponieważ każda dawka alkoholu może być szkodliwa dla dziecka będącego w łonie matki, ale też dla dziecka karmionego piersią, dlatego rezygnacja z alkoholu w tym czasie, po porodzie, jest konieczna. Nawet niewielka ilość spożytej przez matkę substancji psychoaktywnej może mieć nieodwracalny wpływ na rozwój płodu i niemowlaka.
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) powstaje w wyniku ekspozycji płodu na alkohol – toksycznego działania alkoholu na rozwijający się organizm dziecka. Większość szkód jest nieodwracalna, a dotyczą one każdej ze sfer funkcjonowania: somatycznej, psychicznej, poznawczej, behawioralnej czy społecznej.
Alkohol ma również wpływ na jakość materiału genetycznego przekazywanego potomstwu. Dlatego zaleca się abstynencję obojga rodziców przynajmniej trzy miesiące przed zapłodnieniem.
Pamiętajmy! Zaburzeniom związanym z FASD można w stu procentach zapobiec, zachowując abstynencję w ciąży.
Profilaktyka FASD to przede wszystkim edukacja, informacja kierowana do społeczeństwa, szczególnie do młodzieży, ludzi młodych i w średnim wieku, którzy mogą zostać rodzicami, na temat szkodliwości alkoholu. Tę rolę edukacyjną w bardzo dużej mierze pełnią eksperci i specjaliści, ale również media, które mogą skutecznie informować czytelników, słuchaczy, widzów o tym, jak ważna jest abstynencja w czasie starania się o potomstwo, podczas ciąży oraz odstawienie alkoholu przez kobiety karmiące piersią.
Zachęcamy zatem Państwa do bezpośredniego kontaktu, by uzyskać więcej informacji oraz wypowiedzi przedstawiciela Krajowego Biura Przeciwdziałania Uzależnieniom na temat FASD:
oraz Katarzyna Łukowska zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, tel. 601 407 411 mail katarzyna.lukowska@kcpu.gov.pl
Więcej informacji na temat FASD można znaleźć też na stronach:
- www.ciazabezalkoholu.pl
- w zakładce Wiedza na stronie www.kcpu.gov.pl/fasd/
- na Facebook KCPU