Coraz więcej Polaków planuje spędzić święta poza domem – analiza OLX

Hamująca inflacja jest zapowiedzią tego, że tegoroczne święta będą łagodniejsze dla portfeli konsumentów niż te ubiegłoroczne. Przekłada się to na śmielsze plany związane z tym okresem oraz te, dotyczące zbliżających się ferii zimowych. Jak wynika z danych OLX, w ślad za poprawą nastrojów rośnie zainteresowanie noclegami w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Potwierdza to fakt, że już w listopadzie tego roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., liczba osób poszukujących noclegów wzrosła dwukrotnie.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
świąteczne skarpetki

Tradycyjne święta z nowoczesnym twistem

Święta Bożego Narodzenia to okres, który większość Polaków nierozłącznie kojarzy z czasem spędzonym w gronie rodziny oraz najbliższych. Pielęgnujemy też tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ale zachowując to, co cenne i wartościowe, stopniowo wprowadzamy zmiany. Dlatego też nikogo dzisiaj nie dziwi, np. zamawianie gotowych świątecznych potraw. Więcej chętnych jest również na to, aby ten wyjątkowy okres celebrować poza domem. Potwierdzeniem tego, że trend ten zyskuje coraz więcej sympatyków, są dane OLX. W listopadzie, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, istotnie wzrosło zainteresowanie wyjazdami i noclegami. Liczba osób przeglądających oferty wzrosła o 16%, a użytkownicy chętnie kontaktowali się z właścicielami obiektów – liczba złożonych zapytań wzrosła o 1/3, podczas gdy w ubiegłym roku wzrost ten wynosił zaledwie 5%. Tendencja ta utrzymuje się również w grudniu, co jest zapowiedzią tego, że wielu Polaków planuje zimowe wyjazdy.

Południe Polski celem zimowych wyjazdów

Jak wynika z danych OLX, Polacy zimą najchętniej wybierają się na południe kraju. Tam też zimowa baza noclegowa jest najbardziej rozbudowana. Serwis podaje, że w listopadzie tego roku w województwach: małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim dostępnych było łącznie 8 tysięcy aktywnych ogłoszeń. Przeglądało je natomiast aż 400 tysięcy użytkowników. Niezmiennie do miana zimowej stolicy Polski pretenduje Zakopane. Ale w Małopolsce poszukujemy również noclegów w innych miejscowościach, wśród których najpopularniejszymi są: Bukowina Tatrzańska, Jabłonka, Kościelisko oraz Zawoja. Dużym zainteresowaniem osób poszukujących noclegów w listopadzie cieszył się również Wrocław, wyprzedzając w tym rankingu Warszawę i Kraków. Pamiętać jednak należy, że jak wynika z danych historycznych OLX, szczyt zainteresowań bazą noclegową, dostępną w serwisie, przypada na styczeń. Zatem ci, którzy chcą mieć komfort wyboru, nie powinni zwlekać z ich rezerwacją na ostatnią chwilę.

———

———

  • Bieżący rok, a w zasadzie jego druga połowa, przyniosły zdecydowaną poprawę nastrojów konsumenckich, co przekłada się na nasze wydatki, również te świąteczne. Jak wynika z badania Związku Banków Polskich, w tym roku mniejsza liczba Polaków planuje je w tym czasie ograniczać. To zaś znajduje odzwierciedlenie w zainteresowaniu miejscami noclegowymi, ponieważ poprawa sytuacji ekonomicznej zachęca coraz więcej osób do spędzania świąt poza domem. Dowodem tego jest znaczące ożywienie w naszym serwisie. W listopadzie tego roku liczba wysłanych zapytań, w porównaniu z tym samym miesiącem w roku ubiegłym, wzrosła o 12% – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Fot. OLX
Fot. OLX
Fot. OLX

Kameralnie, luksusowo i w rozsądnej cenie

Informacje dostarczane przez OLX pokazują, że w nasze wyjazdowe zwyczaje na stałe wpisał się komfort i atrakcje na miejscu. Potwierdza to lista najpopularniejszych haseł wpisywanych w wyszukiwarkę, np.: balia, czy jacuzzi. Utrzymuje się również moda na wyjazdy w większej grupie – z rodziną lub znajomymi. Dowodzi tego zainteresowanie domkami czy apartamentami. W ujęciu miesięcznym wzrosło ono średnio o 52%. Taki skokowy wzrost zainteresowania może oznaczać tylko jedno, wraz z upływem czasu baza noclegów – łączących komfort oraz atrakcyjną cenę, w bardzo szybkim tempie będzie się kurczyła. To zaś powinien być sygnał do podjęcia decyzji przez tych wszystkich, którzy planują w górach ferie zimowe, a którzy nie zarezerwowali jeszcze noclegów.

  • Moda na spędzanie wolnego czasu w większej grupie osób na stałe wpisała się w nasz styl życia. I nie mówimy tutaj o kilku osobach, co sugerowałoby wyjazdy rodzinne. Coraz częściej są to wyszukiwania noclegów dla grup kilkunastoosobowych. To zaś skłania nas do tego, żeby poszukiwania rozpocząć wcześniej, bo to zwiększa szansę na znalezienie miejsca spełniającego wszystkie nasze warunki. Dlatego też jeśli ktoś planuje wyjazd lub ferie w górach, zwłaszcza w grupie kilku lub kilkunastoosobowej, to już teraz powinien zacząć intensywnie szukać miejsc noclegowych – podkreśla Konrad Grygo.

OLX
Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Każdego miesiąca korzysta z niego niemal 13 milionów użytkowników (Gemius, luty 2023), w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak.

Źródło:

OLX