Ile wydamy na komunie w tym roku?
Jak pokazują wyniki Barometru Providenta, w maju i czerwcu Polacy najwięcej pieniędzy planują przeznaczyć na komunię, a w dalszej kolejności na długi weekend, Dzień Dziecka i na końcu Dzień Matki. Co więcej, prawie połowa badanych, wydatki komunijne opłaci z bieżących dochodów, a kolejna grupa z oszczędności.1 Pojawia się jednak pytanie, ile planują wydać konsumenci?
Na hasło „ile wydamy na komunię w 2022” pojawia się blisko 5 mln wyników w Google, ale nie ma jednej zgodnej odpowiedzi. Zwyczajowo przyjmuje się, że prezent nie powinien być tańszy niż „koszt talerzyka” gościa. Jednak przy obecnym poziomie cen, nie ma tutaj granicy. Respondenci Barometru Povidenta także nie byli zgodni i ponad 21% wskazało, że planuje wydać do 1000 zł, a kolejne 9% już do 5000 zł. 2 Skąd taka rozbieżność? Wszystko zależy od tego jak bliskie jest pokrewieństwo i jakie są relacje. Na pewno duże wyzwanie czeka rodziców, rodziców chrzestnych i dziadków. Co w takim razie wybrać?
Urządzenia z jabłkiem to pewniak
Prezenty na komunię od Apple zostaną przyjęte z radością – to pewne. Przed zakupem jednak warto przyjrzeć się, które urządzenia najlepiej spełnią potrzeby młodego człowieka. Na początek należy zawęzić poszukiwania do najbardziej budżetowych opcji.
Apple Watch – inteligentny prawie jak iPhone
Smartwatch od Apple ucieszy dziecko, rodzicowi zaś zapewni z nim stały kontakt. Należy pamiętać, że tylko niektóre modele Apple Watch (posiadające zarówno funkcję GPS jak i cellular) umożliwiają połączenia głosowe nawet, gdy w pobliżu nie ma iPhone’a. Apple Watch wymaga utworzenia konta Apple ID w rodzinnej chmurze i sparowania z iPhone’em, np. należącym do rodzica. W ustawieniach można wybrać możliwość lokalizacji smartwatcha dziecka, ustawić połączenia alarmowe, wpisać dane dotyczące zdrowia, itp. Na prezent z okazji komunii można wybrać ekonomiczny Apple Watch SE z mniejszą kopertą (ok. 1350 zł) lub droższy i większy Apple Watch 7 (od 2000 zł).
Apple AirPods – więcej niż słuchawki
Innym upominkiem z rodziny produktów Apple mogą być słuchawki Apple AirPods. Wyposażono je w nowoczesne czujniki optyczne i przyspieszeniomierze, dzięki którym słuchawki „czują” kiedy są w uszach. Gdy dziecko je wyjmie, same przestają grać. Co ciekawe można korzystać tylko z jednej słuchawki – czujniki to wykryją i przekierują sygnał do będącej w użytku. Słuchawki sterowane są głosem. Wystarczy powiedzieć: „Hej, Siri” i poprosić o ściszenie, zmianę utworu, wykonanie połączenie głosowego. Jako prezent na komunię można wziąć pod uwagę model Apple AirPods drugiej generacji (650 zł), lub nowsze i droższe słuchawki trzeciej generacji (ok. 950 zł)
Apple iPad – wszechstronny i kreatywny
Może służyć do nauki i do zabawy. Dla dziecka najlepiej wybrać klasyczny, uniwersalny tablet iPad dziewiątej generacji (cena od 1700 zł) o przekątnej ekranu 10.2 cala. To powierzchnia, na której można wygodnie czytać, grać, oglądać filmy i korzystać z aplikacji. iPady 9.0 dostępne są w wersji z pamięcią 64 GB – co powinno wystarczyć obdarowanemu – lub 256 GB. Pod rozwagę można wziąć także iPada Air 4 z przekątną ekranu 10.9 cala (ponad 3000 zł). Prawie 11-calowy wyświetlacz daje dużo możliwości. Można na nim rysować, szkicować, projektować, notować, korzystać z aplikacji lub komfortowo oglądać filmy. Do iPada Air można dokupić rysik Apple Pencil, który wiernie, praktycznie bez opóźnień odwzorowuje ruchy zwykłego pisaka czy ołówka.
iPhone – każdy chce go mieć
iPhone SE z ekranem o przekątnej 4,7 cala (ceny zaczynają się od 2200 zł) to urządzenie, które może być świetnym podarunkiem komunijnym. Ekran w tym modelu mierzy mniej niż standardowe 6 cali w smartfonach. W przypadku dziecięcego użytkownika jednak to zaleta – niewielki telefon będzie łatwiejszy w obsłudze. Jednocześnie smartfon spełnia wszystkie funkcje, o których dziecko może marzyć. Można nim nagrywać filmiki na TikToka w rozdzielczości 4K czy robić zdjęcia aparatem 12 MP z obiektywem szerokokątnym. iPhone SE jest wodoodporny – może przetrwać pobyt w wodzie na głębokości 1 m przez 30 min.
Zapłać mniej za prezent od Apple
A co, jeśli rodzice lub chrzestni nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy, duży wydatek lub nie są pewni, jak urządzenia Apple sprawdzą się w praktyce?
„Najem urządzeń Apple to świetna alternatywa dla ich zakupu. Najem to nowa, wygodna forma finansowania m.in. prezentów dla najbliższych. Rozwiązanie zapewnia dostęp do najnowszych modeli w zamian za niską, miesięczną opłatę. Wiemy, że okres komunijny jest dla wielu rodziców wyzwaniem finansowym. Dlatego zamiast brać pożyczki, które są coraz droższe i coraz mniej dostępne, czy kupować na raty, wystarczy wybrać tańszą opcję wynajmu – podpowiada Maciej Lipski, Dyrektor Generalny iMad.
Planując zakup drogiego prezentu komunijnego nie możemy zapominać, że użytkownikiem będzie jednak dziecko. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniami. Nie tylko szkłem, czy etui, ale też kupując usługę serwisową, która pokryje koszty ewentualnej naprawy uszkodzonego sprzętu. Korzystając z najmu koszt ochrony można wtedy wliczyć w miesięczną opłatę.