Czym są zmiany skórne i skąd się biorą?
Skóra to ogromny narząd w ludzkim organizmie. Stanowi ona warstwę ochronną, więc wszelkie powstałe zmiany nie powinny być lekceważone. Jest to widoczny organ ludzkiego ciała, dlatego też warto zadbać o świeży oraz zdrowy wygląd skóry. Powstawanie nowych, wątpliwych zmian skórnych powinno skłonić do wizyty u dermatologa. Pomimo tego, że ich występowanie może być zależne od wielu różnych czynników, niektóre z nich mogą stanowić poważny problem zdrowotny. Bez wątpienia każdy kiedyś się zastanawiał, skąd tak naprawdę biorą się wszystkie pieprzyki, brodawki czy przebarwienia.
Zmiany skórne, takie jak pieprzyki, brodawki czy przebarwienia, mogą mieć różnorodne przyczyny. Jednym z kluczowych czynników jest genetyka. Oznacza to, że predyspozycje do pewnych zmian skórnych mogą być dziedziczone w rodzinie. Inną powszechną przyczyną są efekty ekspozycji na słońce. Nadmierne i niechronione wystawienie skóry na działanie promieni UV może prowadzić do przebarwień i powstawania nowych pieprzyków.
Hormony również odgrywają znaczącą rolę. Zmiany w poziomie hormonów, które mogą wystąpić podczas ciąży, menopauzy czy w wyniku innych zmian hormonalnych, mogą prowadzić do przebarwień i innych zmian skórnych. Proces starzenia się skóry to kolejny czynnik. W miarę jak skóra się starzeje, może doświadczać różnych zmian, w tym przebarwień.
Infekcje i stany zapalne skóry, spowodowane przez wirusy czy bakterie, mogą również prowadzić do zmian skórnych, włączając w to brodawki. Alergie i reakcje alergiczne są kolejnym powodem, dla którego mogą występować zmiany, takie jak rumień czy wypryski. Z kolei ekspozycja na chemikalia i toksyny może prowadzić do przebarwień i innych problemów skórnych.
Niektóre leki i medykamenty, zwłaszcza te, które uczulają skórę na światło, mogą również być przyczyną zmian. Zaburzenia pigmentacji, wynikające z chorób takich jak melasma czy witiligo, wpływają na kolor i wygląd skóry. Na koniec, czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy dym tytoniowy, mogą również negatywnie wpływać na kondycję i wygląd skóry.
Nowe zmiany skórne – co robić?
Ważne, aby bacznie i nie lekceważąco obserwować własne ciało. Jak mówi dr n. med. Katarzyna Osipowicz, specjalista w dziedzinie dermatologii, „Szybka reakcja i konsultacja z lekarzem w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian na skórze, może być kluczowa dla zdrowia pacjenta. Nie ignorujmy sygnałów, jakie wysyła nam nasze ciało. Każde przebarwienie, brodawka czy pieprzyk zasługują na uwagę i profesjonalną diagnozę”. Dzięki temu, w razie wątpliwości, będzie można szybko wykryć przyczynę wystąpienia zmian.
W każdym leczeniu bardzo ważna jest trafna diagnoza. W przypadku zmian skórnych, zdiagnozowanie problemu może być trudne. Większość z nich posiada charakterystyczne cechy, dzięki którym diagnoza nie będzie problemem. Jednak są też takie, których nie sposób rozpoznać gołym okiem. Gabinety dermatologiczne wyposażone są w odpowiedni sprzęt, który pozwala na dokładną ocenę zmian skórnych. Badanie dermatoskopowe pozwala na dokładne obserwowanie struktury, koloru oraz górnych warstw skóry. Urządzenie zostało tak skonstruowane, aby wszystko było widoczne w powiększeniu.
Co można zaliczyć do zmian skórnych?
Występowanie zmian skórnych może być istotnym sygnałem ze strony organizmu. Pod skórą tworzą się procesy, których nie widać. Zatem warto obserwować widoczną część skóry, która często zdradza problem. Zdrowa skóra cechuje się prawidłowym napięciem, gładką strukturą i naturalnym, jednolitym kolorytem. Jeśli coś się zmienia, na skórze zaczynają pojawiać się przebarwienia, rumieńce czy wypryski, które często wiążą się z uciążliwym świądem lub pieczeniem.
Krótko mówiąc, skóra jest odzwierciedleniem zdrowia człowieka. Wśród zmian obserwowanych na skórze można wyróżnić m.in.: rumień, włókniaki, przebarwienia, wypryski, pęcherzyki, trądzik, stwardnienia i guzki, brodawki i pieprzyki.
Jak poradzić sobie z problemem zmian skórnych?
Przede wszystkim należy pamiętać, że żadnego problemu, który dotyczy skóry nie należy bagatelizować. Wizyta u dermatologa pomoże zdiagnozować problem i wdrożyć leczenie. Oczywiście proces leczenie zależny będzie od przyczyny wystąpienia zmian skórnych. Często pacjentki sięgają po drogeryjne specyfiki, zamiast udać się na wizytę do specjalisty. Takie zachowanie nie powinno mieć miejsca, bowiem bez odpowiednich badań i rozpoznania problemu, owe preparaty mogą tylko zaszkodzić. Ważne, aby pozostać w stałym kontakcie z dermatologiem i regularnie chodzić na wizyty. Oprócz leczenia dermatologicznego, można również zasięgnąć pomocy klinik medycyny estetycznej.
Usuwanie zmian skórnych laserem
Laser CO2, to skuteczne narzędzie w walce z niedoskonałościami skórnymi. Zabieg polega na odparowaniu wody i obkurczeniu naczyń krwionośnych w miejscu, gdzie skierowana została wiązka lasera. Całość trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od wielkości i rodzaju zmiany skórnej. Pacjent nie musi obawiać się bólu, ponieważ zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo, po terapii lekarz zastosuje specjalne kompresy chłodzące, które pomogą złagodzić dyskomfort związany z pieczeniem i szczypaniem.
Tuż po zabiegu, skóra pacjenta może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Miejsce nie powinno być wystawiane na działanie promieni słonecznych aż do pełnego zagojenia się rany. Kompletny efekt będzie można zauważyć w przeciągu 4-5 tygodni. Ogromną zaletą działania lasera jest całkowite usunięcie niechcianej zmiany, dzięki czemu nie ma powodów do dalszych obaw.
Źródła:
- Zmiany skórne – rodzaje, leczenie, https://medicta.pl/zdrowie/zmiany-skorne-rodzaje-leczenie/