Widoczny po zmroku z Maxi Zoo
Panująca za oknami jesień sprzyja długim spacerom w pięknych sceneriach, a oprócz malowniczych widoków, przynosi ze sobą dużo zabawy buszującym w liściach czworonogom. To również czas, kiedy o wiele krócej cieszymy się promieniami słonecznymi, a popołudniowy czy wieczorny spacer często odbywa się po zmroku. Do takiego wyjścia powinno się odpowiednio przygotować i wyposażyć psa w elementy gwarantujące dobrą widoczność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo. Dzięki temu czworonożny przyjaciel nie zniknie z pola widzenia opiekuna, nawet jeśli z przyczyn losowych zerwie się ze smyczy. W sytuacji wbiegnięcia na drogę, odblaskowe lub świecące elementy wyposażenia psa odpowiednio wcześniej zwrócą uwagę nadjeżdżającego kierowcy. Dodatkowo, pomogą one zakomunikować obecność naszego pupila innym spacerowiczom.
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można pozostać widocznym po zmroku i cieszyć się ze wspólnych, wieczornych wyjść. Z pomocą przychodzi sieć sklepów dla zwierząt Maxi Zoo, która dbając o bezpieczeństwo zwierząt, przygotowała szeroką ofertę, w której znajdziemy odblaskowe artykuły, takie jak smycze, obroże, szelki, kamizelki, ubranka czy akcesoria świecące. Aktualnie, wybrane produkty z kategorii „Widoczny w ciemności” są objęte rabatem -20% przy zakupie min. 2 sztuk. W promocji biorą udział wybrane produkty świecące, migające, neonowe lub z widocznymi elementami fluorescencyjnymi (smycze, obroże, szelki, kamizelki, ubranka oraz akcesoria). Oferta dostępna jest w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo od 1 do 31 października, a promocje nie łączą się ze sobą. Więcej informacji na temat oferty znajduje się na stronie www.maxizoo.pl/promocje-oferty/sklepy-stacjonarne/.
Smycz to podstawa
Dobrej jakości smycz powinna być podstawą wyposażenia każdego opiekuna psa. Ważne jest, aby odpowiednio dostosować ją do miejsca, w jakie udamy się z naszym przyjacielem, jego wielkości, a przede wszystkim temperamentu. Podczas eksplorowania miejskich przestrzeni trzeba wziąć pod uwagę ilość bodźców, z którymi spotyka się pies. Często głośne, nagłe sygnały mogą wystraszyć psa i tym samym skłonić go do podjęcia ucieczki. Dobrze mieć wtedy pod ręką smycz z regulacją, dzięki czemu będziemy w stanie zareagować na dziejące się wokół nas rzeczy. Jeśli jednak pies posiada silny temperament i zdarza mu się wyrywać, lepszym wyborem będą szelki oraz tradycyjna, jednoczęściowa smycz z mocnego materiału. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku otwartych przestrzeni, w których pupil powinien poruszać się na smyczy o znacznie większej długości, minimum 5-8 metrów. Taka długość da możliwość poznawania okolicy i tym samym zaspokoi jego potrzebę swobodnego węszenia. W przypadku spaceru w lesie, dobrym wyborem będzie smycz w postaci linki, która dzięki swojemu obłemu kształtowi nie zahaczy o znajdujące się na ziemi gałęzie. Każda smycz, szelki czy obroża powinny posiadać elementy odblaskowe, które znajdą zastosowanie przez cały rok, ale są szczególnie przydatne jesienią i zimą.
Ochrona przed kleszczami
Troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo naszego pupila nie możemy zapominać o całorocznym zabezpieczaniu go przed kleszczami. Pajęczaki te są źródłem licznych chorób, w tym groźnych boreliozy i babesziozy, a ich obecności możemy się spodziewać również jesienią czy zimą. Nie warto pomijać tego okresu w zabezpieczaniu psa. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nasz pupil jest bezpieczny – możemy użyć tabletki działającej od wewnątrz, specjalnej obroży, kropli, wcierek czy aerozoli. Równie ważne jest regularnie sprawdzanie skóry psa, aby w przypadku pojawienia się kleszcza, odpowiednio wcześnie i bezpiecznie go usunąć. Można to zrobić samodzielnie, specjalnymi szczypcami, dostępnymi w ofercie Maxi Zoo lub udając się do weterynarza.
Dobra komunikacja a zagrożenia
Udany spacer to nagroda za cierpliwość i zaangażowanie w proces poznawania się opiekuna oraz czworonoga. Od samego początku powinniśmy uczyć psa tego, jak zachowywać się na spacerach. Bardzo ważna jest nauka komendy „do mnie” – pies powinien bezwzględnie reagować na nasze przywołanie. Jest to niezwykle ważne w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu psa, np. kiedy do naszego pupila podbiegnie inny czworonóg, nie zawsze pozytywnie nastawiony. Powinniśmy także uczyć psa, by nie jadł niczego, co znajduje się na trawniku – pomóc w tym może nauka komendy „zostaw” lub „nie”. Podczas nauki ważne jest nagradzanie psa za każdym razem, gdy ten zachowa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami – możemy podarować mu ulubiony smaczek, pochwalić słownie czy użyć popularnego klikera. Nauka komend z pewnością jest żmudna i wymagająca, jednak kluczowa w komunikacji z naszym czworonożnym przyjacielem. Regularność ćwiczeń, również podczas spacerów po zmroku, gwarantuje sukces, a efektem będzie zminimalizowanie zagrożeń. Co więcej, nagrodą dla nas będzie moment, gdy każdy spacer z pupilem stanie się przyjemnością.
Jesienią i zimą nie powinniśmy rezygnować z aktywności z pupilem na świeżym powietrzu. Spacer z psem może być wspaniałym doświadczeniem, które zacieśni więzi opiekuna z czworonogiem. Należy jednak pamiętać, że to człowiek odpowiada za bezpieczeństwo zwierzęcia i to nim warto się przede wszystkim kierować.