Petardy i fajerwerki puszczane w sylwestrową noc to już niemal tradycja, niestety nie do końca dobra. W tym czasie należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swojego pupila, na którego czyha wiele zagrożeń.
Uwaga, petardy
Wielu ludzi nie wyobraża sobie powitania Nowego Roku bez pokazu sztucznych ogni. I choć z roku na rok zwiększa się świadomość społeczeństwa w tym zakresie, a miasta urządzające sylwestrową zabawę wybierają pokaz laserów zamiast fajerwerków, nadal obecne jest zjawisko strzelania wyrobami pirotechnicznymi. Przed zakupem petard warto jednak pomyśleć o zwierzętach, dla których przełom starego i nowego roku to dzień pełen stresu i lęku. Dotyczy to domowych pupili, ale także dzikich zwierząt. Głośne wybuchy i gwałtowne, migocące na niebie światła mogą doprowadzić do wypadków i prowadzić do niebezpiecznych incydentów. Należy również zwrócić uwagę na różnice, jakie występują między ludźmi, a np. zwierzętami. Huk fajerwerków czy petard jest odbierany przez nie kilka, a nawet kilkanaście razy bardziej.
Grunt to odpowiednie przygotowanie
Choć noc sylwestrowa niesie ze sobą dużo zagrożeń, można je znacznie zredukować dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na zachowanie naszego pupila, ponieważ strach może objawiać się na wiele sposobów. Często fajerwerki widać i słychać już od wczesnych godzin popołudniowych, a psy czy koty nie wiedzą, skąd wziął się ten gwałtowny dźwięk i kiedy ustanie. To przekłada się na ich rozdrażnienie i lęk. Aby uniknąć niepotrzebnego stresowania pupila, należy tego dnia m.in. rozsądnie zaplanować spacery. Najlepiej, żeby ostatnie wyjście odbyło się przed godziną 20. Warto zaaranżować na nim kilka aktywności, dzięki którym czworonóg wróci do domu szczęśliwy i zmęczony. Najważniejszą zasadą jest trzymanie pupila na smyczy, nawet jeśli na co dzień porusza się luzem. Niespodziewany wystrzał może spotęgować w nim chęć ucieczki, a to często kończy się fatalnie np. wbiegnięciem pod rozpędzony samochód. Pamiętajmy, żeby na wypadek wszelkich incydentów wyposażyć się w obrożę z adresatką, ponieważ w Nowym Roku do schronisk trafia wiele zagubionych zwierząt, które po nagłej ucieczce nie były w stanie odnaleźć drogi powrotnej do domu. Po spacerze warto zadbać o komfort pupila zasłaniając okna i włączając telewizor lub delikatną muzykę, które zagłuszą fajerwerki. Pamiętajmy również o zostawieniu uchylonych drzwi od łazienki, ponieważ może się zdarzyć, że po usłyszeniu huku zwierzę będzie chciało udać się w bezpieczne, ciemne miejsce. Ważne jest, żeby nie wyciągać go stamtąd na siłę. Lepiej udzielić mu wsparcia poprzez głaskanie i uspokajanie.
Specjalistyczna pomoc
Zdarzają się również bardziej lękliwe zwierzęta, którym niezbędne będzie podanie odpowiednich środków uspokajających. W pierwszej kolejności można zdecydować się na obroże lub płynne preparaty zawierające naturalne feromony. Oba rodzaje produktów są dostępne w sklepach Maxi Zoo Polska. W przypadku psów dostępne są obroże https://www.maxizoo.pl/c/pies/pielegnacja-i-higiena/srodki-uspokajajace/, a w przypadku kotów obroże oraz feromony w płynie, które znajdują się w dyfuzorze i są podłączane do kontaktu https://www.maxizoo.pl/c/kot/higiena-i-pielegnacja/srodki-uspokajajace/. Oprócz produktów pod linkami można znaleźć praktyczne porady dotyczące uspokajania pupili. W przypadku, kiedy zwierzę boryka się z poważną lękliwością w stresujących sytuacjach, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii.
Sylwester zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry moment, żeby zastanowić się nad formą powitania Nowego Roku. Podczas przygotowań nie zapominajmy o zwierzętach, ponieważ dzień, który dla nas jest wyjątkowy, dla nich jest pełen lęku i niepewności. Warto zatem zrezygnować ze strzelania petardami oraz fajerwerkami. Dzięki temu wiele zwierząt nie zgubi drogi do domu oraz nie dozna obrażeń w kontakcie z materiałami pirotechnicznymi. Okazujmy serce i zrozumienie dla zwierząt przez cały rok, również w Sylwestra.