Bezpieczeństwo dziecka na rowerze – co warto wiedzieć?

Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych dziecięcych aktywności na świeżym powietrzu. Aby jednak przynosiła same korzyści i pozostawiała miłe wspomnienia, koniecznością jest właściwe zadbanie o bezpieczeństwo dziecka. O czym trzeba pamiętać, zabierając dziecko na rower? Jakie środki bezpieczeństwa należy podjąć?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
bezpieczenstwo-dziecka-na-rowerze-co-warto-wiedziec

Jak wybrać miejsce do jazdy na rowerze?

Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa dzieci na rowerze jest wybór miejsca do jazdy. Maluchy na rowerkach biegowych najpewniej czuć będą się na twardym, równym podłożu. Sprawdzi się zarówno alejka parkowa, jak i chodnik pod blokiem. Ważne, żeby miejsce to znajdowało się z dala od jezdni. Starsze dzieci, potrafiące już jeździć na zwykłych rowerach z pedałami, mogą korzystać z miasteczek rowerowych przy placach zabaw lub ścieżek rowerowych w parkach. Warto wziąć pod uwagę natężenie ruchu na trasie rowerowej i nie uczyć dziecka jazdy na rowerku z kółkami bocznymi na najbardziej uczęszczanej ścieżce.

Nie obędzie się również bez wyjaśnienia dziecku zasad poruszania się na rowerze wśród innych uczestników ruchu lub spacerowiczów w parku. Dziecko musi wiedzieć, po której stronie ścieżki powinno się poruszać i bezwzględnie reagować na komendę stop.

Jaki rower będzie najbezpieczniejszy dla dziecka?

Rodzice zastanawiają się często, kiedy kupić dziecku pierwszy rower i jaki model sprawdzi się najlepiej jako pierwszy dwukołowy pojazd dla malucha. Zamierzasz wybrać rowerek biegowy dla 2-latka? Ranking przygotowany przez specjalistów Media Expert zawiera wiele modeli godnych polecenia. Niezależnie od tego, czy wybieramy rower biegowy czy tradycyjny rower z pedałami, z kółkami bocznymi czy nie, ważne jest, aby jego rozmiar został dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości siodełka i kierownicy oraz wielkość kół.

W przypadku małych dzieci niezwykle istotne jest półokrągłe wykończenie wszystkich elementów rowerka, tak by nie posiadał on żadnych ostrych krawędzi. Podczas nauki jazdy mogą zdarzyć się wywrotki, a wtedy wszystkie kanty stanowią dodatkowe zagrożenie dla malucha. Kierownica powinna posiadać wyprofilowane uchwyty antypoślizgowe, najlepiej z miękkiej gumy. Zapewnią one stabilne i pewne trzymanie kierownicy przez dziecko, a tym samym łatwiejsze kierowanie rowerem.

Czy podczas jazdy na rowerze dziecko potrzebuje ochraniaczy?

Nawet najbezpieczniejszy rower biegowy dla dziecka nie zapewni mu wystarczającej ochrony podczas upadku. Z tego względu obowiązkowym elementem dziecięcego wyposażenia w czasie wycieczek rowerowych powinien być odpowiedniej wielkości kask, z bezpiecznym zapięciem, gwarantującym, że ochrona pozostanie na swoim miejscu nawet w chwili upadku. Specjalne wzmocnienie potylicy zapewni ochronę najbardziej newralgicznego miejsca głowy. Warto pamiętać również o odpowiednim rodzaju wentylacji. Dziecko, któremu w kasku będzie bardzo gorąco i niewygodnie, będzie protestować przeciwko jego noszeniu.

Podczas nauki jazdy na rowerze dziecku warto zapewnić dodatkową ochronę stawów, zwłaszcza kolan. Wywrotka na twardej nawierzchni kończy się zazwyczaj pozdzieraną skórą. Można tego uniknąć, wybierając odpowiednie, amortyzujące upadek ochraniacze. Dostępne są one w różnych wielkościach, z pewnym zakresem regulacji, pozwalającym na dopasowanie ochrony do kształtu nogi dziecka.

I na koniec jeszcze jedno przypomnienie. Dzieci uczą się, naśladując dorosłych. Obserwując rodziców, jeżdżących na rowerze oznakowaną drogą rowerową w kasku na głowie, szybciej przyswoją bezpieczne nawyki.

Źródło:

Materiał partnera