Rodzice wciąż poszukują dodatkowych sposobów na rozwój językowy wśród najmłodszych – aż 74 proc. rodziców planuje lub już korzysta z aplikacji edukacyjnych, a 47 proc. ćwiczy z dzieckiem w domu.



Co robią rodzice, aby pomóc dzieciom w nauce języka angielskiego?

Angielski nawet w wakacje – zajęcia konwersacyjne i wyjazdy językowe działają
– Wyjazdy językowe to świetna okazja, żeby nie tylko uczyć się języka, ale też poznać nowych ludzi, zobaczyć świat i stać się bardziej samodzielnym. Dzięki zagranicznym kursom można przełamać strach przed mówieniem, nabrać pewności siebie i uczyć się angielskiego w naturalny sposób – rozmawiając, słuchając i po prostu komunikując się na co dzień w tym języku. Aby taki wyjazd był naprawdę udany, warto wcześniej przygotować się językowo. Chodzi o to, aby przebywając za granicą czuć się swobodnie, rozumieć, co się dzieje wokół i bez stresu dogadywać się z innymi. Dobrze jest przed wyjazdem poćwiczyć – mogą pomóc aplikacje, kursy online albo grupowe zajęcia konwersacyjne online. Ja uczę się angielskiego już od kilku lat i naprawdę widzę, jak bardzo mi to pomaga – w podróżach, w kontaktach z ludźmi i w rozwoju mojej pasji. Dzięki temu czuję się pewnie i mogę korzystać z każdej okazji, jaką daje świat – mówi 9-letnia Amelia Pasternak, ambasadorka platformy Novakid w Polsce.

Według badania Novakid [2] rodzice najczęściej rozważają taką formę wyjazdu, gdy ich dziecko jest w wieku 10-12 lat (28 proc.) oraz 13-15 lat (40 proc.). Najpopularniejszymi kierunkami są m.in. Wielka Brytania (58 proc.) oraz USA (30 proc.). Przy wyborze kierunku wyjazdu językowego rodzice kierują się głównie tamtejszym bezpieczeństwem (67 proc.), reputacją organizatora (47 proc.), kosztem organizacji wyjazdu (46 proc.) oraz konkretnym programem i jakością umiejętności nauczycieli i prowadzących kurs (41 proc.).

– Grupowe zajęcia konwersacyjne to świetne uzupełnienie przygotowań do wyjazdu językowego za granicę – zdecydowanie warto je rozważyć. Dzieci mają wtedy okazję poćwiczyć praktyczne mówienie w języku angielskim, oswoić się z nim i nabrać większej pewności siebie przed wyjazdem. Tego typu spotkania to także dobra okazja do integracji z rówieśnikami i nauki przez działanie – poprzez scenki, gry czy wspólne rozmowy. Nie chodzi o naukę „na ocenę”, ale o otwarcie się na używanie języka w sposób naturalny i bez stresu. To może znacznie ułatwić start w nowym środowisku, szczególnie w pierwszych dniach wyjazdu, kiedy dzieci potrzebują trochę więcej odwagi, by odezwać się po angielsku – mówi Adrienne Landry, główna metodolożka internetowej szkoły języka angielskiego Novakid.

O badaniu:
Badanie zostało zrealizowane przez szkołę języka angielskiego dla dzieci w wieku 4-12 lat – Novakid w lutym br. Próba badawcza wyniosła N=1500, a badanie objęło obszar Polski, Rumunii, Turcji, Włoch, Kolumbii i Chile.
Zobacz także
- Jak wspierać dziecko w nauce angielskiego – rady nauczycieli Novakid
- Kompetencje przyszłości zaczynają się dziś – jak kształtować je wśród najmłodszych?
- Sukcesy dzieci uczących się z Novakid – historie prawdziwych uczniów
- Jak wspierać naukę mówienia po angielsku u 2–6-latków? Nowa aplikacja w Polsce
- Nauka angielskiego przez zabawę – jak Novakid Junior wspiera rozwój językowy?
- Czy nauka angielskiego online działa? Opinie rodziców o platformie Novakid
- Oscary 2025 – animowane hity na zimowe ferie i czego uczą najmłodszych
- Jak wygląda pierwsza lekcja w Novakid? Przewodnik dla rodziców
- Małymi krokami do dużych zmian – wspieranie najmłodszych w realizacji ich marzeń
- Mali tyrani czy przyszli liderzy? Jak budować umiejętności przyszłości u dzieci