Adaptacja pierwszoklasisty okiem ekspertów – poznaj praktyczne wskazówki

Początek września to dla wielu rodziców czas pełen wyzwań – zwłaszcza dla tych, których dziecko po raz pierwszy przekracza szkolne progi. Związane są one nie tylko z organizacją codziennych obowiązków, ale także z odpowiednim wsparciem pierwszaka w adaptacji do nowej rzeczywistości. Przedstawiamy zestaw pomocnych wskazówek ekspertów, dzięki którym ten czas może pozostać ekscytującym wspomnieniem na wiele lat.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
nauka angielskiego dla dzieci
Wraz z nadejściem września wiele dzieci pierwszy raz przekroczyło próg szkoły, z czym często wiążą się trudne emocje, zarówno u pierwszoklasisty, jak i jego rodziców. O wyzwaniach związanych z pierwszymi dniami nowego etapu w życiu dziecka opowiedzieli eksperci: psycholog, dietetyk, specjalista ds. snu oraz założyciel internetowej szkoły językowej Novakid, a prywatnie tata trójki dwujęzycznych dzieci – Max Azarov.

Kilka słów od psychologa

1. Uporządkuj codzienną rutynę

Dziecko powinno kłaść się spać i wstawać mniej więcej o tej samej porze oraz spać co najmniej 8-10 godzin. Zaplanowanie harmonogramu tak, aby uczeń znał dni i godziny zajęć sportowych, tanecznych lub lekcji języka angielskiego może pomóc w procesie adaptacji do nowej sytuacji. Przydatne może być tutaj wydrukowanie dużego, kolorowego planu lekcji i przyklejenie go do ściany w widocznym miejscu tak, aby wszyscy mieli wgląd w plan dnia.

2. Poświęć dziecku więcej czasu na początku roku szkolnego
W miarę możliwości warto unikać wyjazdów służbowych, spotkań po pracy i mniej istotnych projektów. Bycie dostępnym dla dziecka sprawi, że szybciej przyzwyczai się do nowej sytuacji i szkolnych wyzwań.
3. Skup się na pozytywach
Bardzo ważne jest, aby nie zniechęcać dziecka do nowej roli ucznia. Warto unikać krytyki i skupić się na pozytywnych aspektach. Okazywanie dziecku wsparcia i docenienie go pochwałami, nawet za najmniejsze osiągnięcia, z pewnością doda mu pewności siebie i zmniejszy jego obawy.
4. Stwórz wspólny rytuał
Dzieci potrzebują wsparcia, a w tych trudnych dla nich chwilach świetnie sprawdzi się nowy, wspólny zwyczaj z rodzicami. Możecie ustalić, że np. przed wejściem do klasy przybijacie “piątkę”, a po skończonych zajęciach przytulacie się przez 10 sekund. Pozwoli to dziecku na potraktowanie całej sytuacji jako zabawy i pozwoli przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
5. Zastanów się, jakie przedmioty mogą stanowić wyzwanie dla dziecka 
Warto powtórzyć z dzieckiem ważne tematy, które przydadzą mu się w nowym roku szkolnym. Na przykład w powtórce z języka angielskiego przydatna może być lekcja w internetowej szkole językowej Novakid, która oferuje bezpłatne, próbne zajęcia, podczas których dziecko może przypomnieć sobie niezbędną wiedzę w formie zabawy.

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli “szczypta” porad od dietetyka

1. Planuj i gotuj posiłki z wyprzedzeniem
Dzieci potrzebują mnóstwa energii, więc istotne jest, aby opracować pełnowartościowy plan posiłków, który obejmuje: zdrowe tłuszcze (orzechy, ryby), białko (mięso, ryby, rośliny strączkowe), błonnik (warzywa i owoce) oraz złożone węglowodany (np. owsianka czy ziemniaki). Planowanie posiłków z wyprzedzeniem może pomóc w lepszej organizacji, bardziej przemyślanych zakupach oraz organizacji obowiązków. Zdarza się również tak, że trudno znaleźć czas na gotowanie, dlatego dobrym wyjściem jest przygotowywanie posiłków, które można zamrozić.
2. Przygotuj to, co lubi Twoje dziecko
Wprowadzanie zupełnie nowych smaków w diecie dziecka na początku roku szkolnego to nie najlepszy pomysł. W pierwszych dniach września podawanie mu posiłków, które zna i lubi, da mu poczucie stabilności i bezpieczeństwa, których w tym czasie bardzo potrzebuje.
3. Kup pudełko na lunch, które spodoba się dziecku
Ukochana postać z bajki lub ulubiony kolor na śniadaniówce z pewnością zachęcą dziecko do chętnego zjadania jej zawartości. Warto, aby znalazły się w niej różne przekąski, tj. pełnowartościowe kanapki, świeże owoce i warzywa czy kilka bezcukrowych ciasteczek, którymi może podzielić się z nowym kolegą lub koleżanką z ławki.
4. Trzymaj się rutyny
Regularne posiłki pozytywnie wpłyną na samopoczucie dziecka. Jeśli istnieje taka możliwość, warto przygotowywać i spożywać posiłki wspólnie. Rodzinne gotowanie z elementami zabawy może sprawić, że dziecko będzie chętniej uczestniczyć i pomagać w domowych obowiązkach.

Zbawienne działanie snu

1. Spokojna pobudka
Aby pomóc dziecku spokojnie się obudzić, ciekawym sposobem jest pobudzanie jego zmysłów na jak najwięcej sposobów. Budzik, który stopniowo zwiększa swoją głośność, może być przyjemną alternatywą. Rodzic może wprowadzać nowe bodźce, tj. radio, telewizja czy światło po kolei, aby dziecko powoli się wybudzało. Na koniec można dobudzić dziecko swoim spokojnym głosem.
2. Korzystaj z nowoczesnych technologii
Nowoczesna technologia oferuje wiele doskonałych sposobów, aby pomóc dziecku łatwo zacząć dzień. Jednym z przykładów jest aplikacja dostępna na bransoletkach fitness, która analizując etapy snu dziecka, pozwala określić dogodny moment na spokojną pobudkę organizmu. Warto uzupełnić ten proces budzikiem ze spokojną melodią.
3. Zafunduj dziecku lekki masaż pobudzający
Delikatny masaż może pomóc w spokojnej pobudce dziecka. Pomimo że jest to indywidualna sprawa, istnieje kilka punktów, których stymulacja “ożywi” organizm dziecka. Delikatne dotykanie palców stóp, płatków uszu lub głowy z pewnością obudzi nawet największego śpiocha.
4. Dawaj przykład
Dzieci często podążają za przykładem swoich rodziców, dlatego długie leżenie w łóżku czy notoryczne wyłączanie budzika nie są dla nich dobrą motywacją do wczesnego rozpoczęcia  dnia. W związku z tym warto zmienić również własne nawyki. Wczesne pójście spać pozwoli wypoczętym rodzicom na wykonanie porannych czynności przed pobudką dziecka, co z pewnością pomoże w intensywnych przygotowaniach do pracy i szkoły. Dodatkowo więcej czasu o poranku można wykorzystać na zaangażowanie dziecka w przygotowaniach do szkoły.

Rady od doświadczonych rodziców 

Jak zmotywować dzieci do nauki? Max Azarov, tata trójki dwujęzycznych dzieci, dzieli się swoimi sposobami na pomysłową i skuteczną naukę języka angielskiego.

1. Gry jako sposób na naukę
Gry to bardzo angażujący sposób na naukę dla dzieci. Gry planszowe i pamięciowe, kolorowe fiszki lub aplikacje mobilne do nauki słów i zwrotów uatrakcyjniają przyswajanie języka i stanowią świetną zabawę dla dziecka.

2. Czytanie na głos

Czytanie książek na głos po angielsku wraz z dzieckiem pozwala na jego większe zaangażowanie w proces nauki. Warto zacząć od lektur napisanych prostych językiem, z dużą ilością kolorowych obrazków i niewielką ilością tekstu. W trakcie czytania można na bieżąco omawiać czytaną historię oraz zadawać dziecku pytania.

3. Kącik języka angielskiego
Stworzenie specjalnej przestrzeni do nauki języka angielskiego może być świetnym bodźcem w procesie nauki tego języka. Może to być wygodny kącik z książkami, grami i materiałami właśnie w tym języku. Wyznaczenie oddzielnego obszaru pomoże dziecku skupić się i stworzyć skojarzenie danego miejsca z nauką języka.

4. Język angielski w codziennych czynnościach
Włączenie języka angielskiego do codziennych rozmów może być dla dziecka kluczowym elementem naturalnego przyswajania języka. Opowiadanie o pogodzie, dzisiejszym dniu, nastroju czy zabawkach to tylko niektóre przykłady tematów, które można poruszyć z pociechą. Świetnym pomysłem jest również organizacja “angielskiej godziny”, podczas której wszyscy członkowie rodziny muszą mówić tylko po angielsku. 
Na codzień najlepiej byłoby, gdyby jeden rodzic rozmawiał z dzieckiem po angielsku, a drugi – po polsku. Nawet jeśli angielski rodzica nie jest zbyt dobry, mówienie do dziecka w tym języku nadal będzie niosło za sobą pozytywne efekty. Ważnym punktem jest to, aby upewnić się, że dziecko potrafi zarówno mówić, jak i rozumieć język angielski.
 
5. Regularne lekcje angielskiego
Lekcje języka angielskiego wraz z wykwalifikowanym native speakerem to doskonały sposób na opanowanie dobrej wymowy i okazja do pełnego zanurzenia się w języku.
– Warto wybrać szkołę, która realizuje materiał w sposób atrakcyjny dla dzieci, czyli przez zabawę. Ta idea przyświeca działalności szkoły językowej Novakid, gdzie skupiamy się na przyjaznej atmosferze, radości i ciekawości świata. Zależy nam na ciągłości nauki i kontakcie z językiem angielskim, dlatego proponujemy rodzicom roczną subskrypcję, dzięki której dziecko nie musi ciągle przerywać i wznawiać nauki. Dzieci mogą się uczyć w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu – mówi Max Azarov, współzałożyciel i CEO Novakid.
 
Zastosowanie się do wskazówek ekspertów może znacząco ułatwić dziecku adaptację do szkolnej rutyny, a rodzicom pomóc w lepszej organizacji codziennych obowiązków. Wspólne wprowadzenie zdrowych nawyków, odpowiednie wsparcie emocjonalne oraz zachowanie pozytywnego nastawienia sprawią, że nowy rok szkolny rozpocznie się z sukcesem i bez zbędnego stresu.
Novakid
Novakid to internetowa szkoła języka angielskiego dla dzieci założona w 2017 roku w Dolinie Krzemowej (USA) przez Maxa Azarova, Dmitrija Malina i Amy Krolevetskaya. Obecnie ponad 3000 doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli prowadzi lekcje języka angielskiego dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat za pośrednictwem interaktywnej platformy internetowej, zaprojektowanej przez Novakid. W 2021 r. szkoła przeprowadziła ponad 2,6 mln zajęć dla około 200 000 uczniów. Novakid jest obecnie na 133 miejscu na liście Forbes wśród 500 najlepszych pracodawców startupowych w USA. (https://www.forbes.com/consent/?toURL=https://www.forbes.com/lists/americas-best-startup-employers/). Program edukacyjny Novakid English as a Second Language (ESL) – angielski jako drugi język – jest zgodny z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) i został opracowany z myślą o indywidualnych zainteresowaniach i wieku dzieci. Novakid wykorzystuje grywalizację i technologie VR w celu stworzenia anglojęzycznego środowiska i pomaga

Źródło:

Novakid