5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie długo nie boli, nie daje objawów, ale powolnie doprowadza do powikłań w organizmie. A te są poważne: dotyczą mózgu, serca, nerek. Co jeszcze warto wiedzieć o nadciśnieniu
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
nadcisnienie

1. Nadciśnienie może dotknąć każdego

Jeszcze niedawno uważano, że nadciśnienie to domena osób starszych, schorowanych. – Dziś nie ma grupy bez ryzyka nadciśnienia, a przekonanie, że jest to choroba osób starszych to nieprawda – tłumaczy lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED.

Przypomnijmy: – W teorii za prawidłowe uznaje się ciśnienie równe lub niższe niż 139/89 mmHg, wyróżniając w tym zakresie ciśnienie tętnicze optymalne poniżej 120/80mmHg, prawidłowe do 129/84mmHg i prawidłowe wysokie do 139/89mmHg – informuje ekspertka.

2. Nawet 12-latki mogą mieć udary spowodowane nadciśnieniem

Niestety, potwierdzeniem tezy, że nadciśnienie może dotknąć każdego, są przypadki udarów u dzieci, jako powikłania po długotrwałym nadciśnieniu. Już 12-,13-latki miewają takie powikłania nierozpoznanego nadciśnienia tętniczego. – To alarmująca tendencja związana z rosnącą epidemią otyłości wśród dzieci. Nadciśnienie to nie tylko problem dorosłych – zauważa hipertensjolog. Co możemy zrobić jako rodzice? Dbać o dietę i odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. A przede wszystkim – świecić przykładem. Samemu się ruszać i zdrowo się odżywiać, gdyż dzieci uczą się przez naśladowanie i chętnie przejmują nawyki i styl życia dorosłych.

3. Styl życia ma ogromne znaczenie

– Przyczyny nadciśnienia są wielorakie, obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe – wyjaśnia lek. K. Strachowska-Lange. Czynniki niemodyfikowalne to wiek, płeć i genetyka – nie mamy na nie wpływu. Ale są też czynniki modyfikowalne, które można zminimalizować poprzez zmianę nawyków. – To pasywny styl życia, dieta wysokosodowa, pełna przetworzonej żywności, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie powietrza, hałas i urbanizacja – wymienia ekspertka i dodaje: – Nawet higiena jamy ustnej i dobry sen mają znaczenie w profilaktyce nadciśnienia.

4. Nadciśnienie często przebiega bezobjawowo

– Nadciśnienie często nazywam podkradaczem zdrowia, ponieważ długo nie daje żadnych objawów, ale powolnie prowadzi do powikłań – mówi lek. Karina Strachowska-Lange. Dlatego ważne jest regularne

mierzenie ciśnienia przynajmniej raz w roku, nawet jeśli czujemy się zdrowi. U osób z wykrytym nadciśnieniem mogą pojawić się nieswoiste objawy, takie jak bóle i zawroty głowy, kłopoty ze snem, dekoncentracja czy zaburzenia libido. Wczesne wykrycie nadciśnienia może zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek.

Lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED.
Lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED.

5. Postawa pacjenta jest kluczowa dla skutecznego leczenia

– Mamy bardzo skuteczne leki, ale równie ważna jest współpraca pacjenta i modyfikacja stylu życia – podkreśla lek. Strachowska-Lange. Oprócz regularnego przyjmowania leków, kluczowe jest zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z używek. Tylko w ten sposób możemy skutecznie kontrolować nadciśnienie i uniknąć poważnych powikłań.

Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, która może długo pozostawać niezauważona. Dzięki regularnym badaniom i zdrowemu stylowi życia możemy skutecznie przeciwdziałać jej negatywnym skutkom. Jak podkreśla lek. Karina Strachowska-Lange: – Najważniejsze to mieć świadomość, że my sami mamy wpływ na nasze zdrowie.

LUX MED
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa (od 2013), międzynarodowego ubezpieczyciela i świadczeniodawcy usług medycznych. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medyc

Źródło:

LUX MED