35 lat Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

20 listopada, na pamiątkę uchwalenia 35 lat temu Konwencji o prawach dziecka obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. UNICEF Polska, działając w imieniu Koalicji Organizacji Pozarządowych, we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka organizuje debatę poświęconą postępom we wdrażaniu tego dokumentu w Polsce.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Prawa dziecka

W 2024 r. obchodzimy 35-lecie Konwencji o prawach dziecka, dokumentu przyjętego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, który ustanowił powszechne standardy ochrony najmłodszych. Konwencja ta wyznaczyła kierunki realizacji oraz zasady poszanowania praw dzieci i jest fundamentem działania Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.


Monitorowanie realizacji Konwencji

Monitorowanie wdrażania Konwencji stanowi jedno z kluczowych działań UNICEF zarówno w Polsce, jak i na świecie. Pomimo 35 lat od uchwalenia dokumentu, wciąż istnieje potrzeba regularnej weryfikacji realizacji jego zapisów.

– „Monitorowanie wdrażania Konwencji o prawach dziecka to jedno z najważniejszych działań UNICEF w Polsce i na świecie. Widząc wyzwania w wielu obszarach, taka weryfikacja pozostaje absolutnie niezbędna” – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Poszanowanie praw dziecka, zgodnie z kierunkami wyznaczonymi w tym dokumencie, jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznych warunków rozwoju dzieci, zarówno dziś, jak i w przyszłości.


Wspólne działania w ramach Koalicji

Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy UNICEF realizuje monitorowanie wdrażania Konwencji wraz z partnerami w ramach Koalicji Organizacji Pozarządowych.

Członkowie Koalicji, w tym takie organizacje jak Fundacja Dajemy Dzieciom SiłęFundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wspólnie omawiają najważniejsze problemy związane z realizacją zapisów Konwencji. Przygotowują również raporty, stanowiska i apele dotyczące kluczowych kwestii ochrony dzieci.

Okresowa ocena przez Komitet Praw Dziecka ONZ

Ponieważ wdrażanie Konwencji w Polsce podlega okresowej ocenie przez Komitet Praw Dziecka ONZ, Koalicja analizuje realizację jego zaleceń i przygotowuje rekomendacje dla polskiego rządu.

Wyniki wstępnych ustaleń zostaną omówione na wtorkowym spotkaniu, a w przyszłym roku planowana jest publikacja raportu.

– „Konwencja o prawach dziecka oraz zalecenia Komitetu Praw Dziecka stanowią dla mnie fundament w tworzeniu świata przyjaznego dzieciom. Niezbędne są współpraca oraz wsłuchiwanie się w głos organizacji pozarządowych” – podkreśla Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.


Potrzeba ratyfikacji III protokołu

Jednym z ważnych tematów debaty będzie ratyfikacja III protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka, który Polska podpisała w 2013 r., ale jeszcze nie ratyfikowała.

Protokół ten przyznaje dzieciom oraz ich przedstawicielom prawo do składania skarg w przypadku naruszeń ich praw, takich jak brak dostępu do edukacji czy ochrona przed przemocą.

– „Ratyfikacja protokołu to klucz do wzmacniania mechanizmów ochrony praw dzieci, co przyczyni się do budowy świata bardziej przyjaznego najmłodszym” – mówi Monika Horna-Cieślak.


Głos młodzieży ma znaczenie

Podczas wtorkowego spotkania przewidziany jest panel, w którym młodzież wyrazi swoje zdanie na temat działań związanych z Konwencją.

– „Każde dziecko jest pełnowartościowym człowiekiem z własnymi potrzebami i prawami. Dorośli muszą je szanować i ich przestrzegać” – mówi Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzecznika Praw Dziecka.


Podsumowanie

35-lecie Konwencji o prawach dziecka to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji i dalszych działań. Dzieci potrzebują zarówno przepisów chroniących ich prawa, jak i realnych mechanizmów ich egzekwowania. Ratyfikacja III protokołu fakultatywnego może być jednym z najważniejszych kroków w tym kierunku.

Źródło:

UNICEF Polska