Smoczek do butelki to najistotniejsza kwestia. Powinien być wykonany z bezpiecznego i delikatnego silikonu. Taki materiał nie odkształca się tak, jak np. kauczuk i jest dużo bardziej wytrzymały. Druga rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to kształt smoczka. Powinien być zbliżony do kształtu piersi mamy tak, aby umożliwiać naprzemienne karmienie piersią i butelką, bo nie warto rezygnować z karmienia piersią jeśli jest to możliwe. Dodatkowo taki kształt smoczka sprzyja akceptacji butelki przez dziecko. Kolejnym ważnym aspektem jest podstawa smoczka – najlepsza będzie szeroka, na której dziecko stabilnie oprze wargi podczas jedzenia.
Punktem obowiązkowym przy wyborze butelki w dzisiejszych standardach jest antykolkowość. Teraz dużo słyszy się o tym, by butelka miała tę funkcję. Jednak rodzice zadają sobie pytanie: czy to faktycznie ma znaczenie? Zdecydowanie tak! Dzięki specjalnemu zaworkowi odpowietrzającemu smoczek się nie zapada, usta dziecka szczelnie go obejmują, w efekcie czego dziecko nie połyka powietrza podczas ssania.
Po drugie: wygoda
Dobra butelka do karmienia oczami położnej i edukator ds. laktacji- Katarzyny Orawiec- Rymszewicz
W dobie niezliczonej ilości badań naukowych, które potwierdzają, że karmienie piersią to najlepsza forma karmienia dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia, staramy się szerzyć wiedzę i wspierać mamy w czasie laktacji. Ale co zrobić, kiedy karmienie naturalne nie jest możliwe? Jako położna i edukator ds. laktacji opiekuję się mamami i ich dziećmi w różnych sytuacjach życiowych. Częstym rozwiązaniem, z którym spotykam się na co dzień w pracy z mamami i ich dziećmi jest również KPI (karmienie piersią inaczej). Mamy, które z różnych powodów nie mogą albo nie chcą karmić bezpośrednio piersią swojego malucha, odciągają pokarm laktatorem i podają go dziecku butelką. Często jest to sytuacja przejściowa, np. z powodów zdrowotnych mamy/ dziecka, maluszek nie może być od razu po porodzie przystawiany do piersi. Ale też bywa tak, że mama świadomie podejmuje decyzję o takiej formie karmienia. Moim zadaniem jest wsparcie mamy w tych często trudnych chwilach i udzielenie odpowiedniej informacji nt. doboru odpowiedniej butelki i instruktażu jak prawidłowo nią karmić.
Więcej o butelkach antykolkowych EasyStart, a także o niezbędnych akcesoriach dowiesz się tu: