Najnowszy raport UNICEF, wydany w 78. rocznicę powołania organizacji, przedstawia najświeższe dane dotyczące wskaźnika rejestracji urodzeń dzieci na świecie. Choć od 2019 r. wzrósł on z 75 proc. do 77 proc., nadal co piąte dziecko w wieku do 5 lat pozostaje niezarejestrowane, więc jest niewidoczne dla systemów rządowych.
Obchodząc dziś 78. rocznicę działalności na rzecz praw dziecka, świętujemy postępy poczynione w uzyskaniu tożsamości prawnej przez miliony najmłodszych. Jednocześnie wzywamy do intensyfikacji wysiłków, aby wszystkie dzieci i wszędzie były rejestrowane przy urodzeniu – dodała.
Postępy osiągane w Afryce Subsaharyjskiej nie rozkładają się równomiernie. Wskaźnik rejestracji w Afryce Południowej dochodzi do 88 proc., podczas gdy Zachodnia zanotowała największy wzrost w ostatnich 15 latach, osiągając 63 proc. Afryka Wschodnia i Środkowa pozostają jednak w tyle, obie na poziomie 41 proc. Przy powolnie wprowadzanych usprawnieniach i szybko rosnącej populacji, w Afryce Subsaharyjskiej – gdzie w nadchodzących dekadach ma mieszkać większość dzieci na świecie – może być ponad 100 mln niezarejestrowanych dzieci po 2030 roku.
Pomimo postępów, zbyt wiele dzieci pozostaje niezarejestrowanych – w oczach rządów lub prawa są w rzeczywistości niewidoczne. Każde dziecko ma prawo do rejestracji i uzyskania aktu urodzenia, aby było rozpoznane, chronione i wspierane – podkreśliła Russell.
- Rejestrowania każdego dziecka przy urodzeniu – to podstawa uzyskania tożsamości prawnej.
- Usprawnienia procesu rejestracji, aby poprawić jakość świadczonych usług i przyspieszyć transformację cyfrową.
- Wykorzystania programów zdrowotnych, systemów ochrony socjalnej i edukacyjnych, aby zwiększyć rejestrację urodzeń.
- Wdrożenia kluczowych reform prawnych, aby uzyskać inkluzywne i sprawiedliwe systemy rejestracyjne i statystyczne.
- Upoważnienia społeczności do domagania się usług rejestracji urodzeń jako przynależnego wszystkim prawa.