14 czerwca – Światowy Dniem Krwiodawcy

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To współcześni bohaterowie, którzy zdecydowali się na bezinteresowną pomoc innym ludziom. Dziękujemy, że jest ich tak wielu wśród nas. Dowodem na to są wyniki akcji. 239 litrów krwi i jej składników zebraliśmy od początku 2022 roku w ramach ogólnopolskiej zbiórki „Drogocenna Krew”. Efekty akcji to ponad 216 litrów krwi, nieco ponad 18 litrów osocza i niespełna 5 litrów koncentratu krwinek płytkowych. W sumie od 2019 roku w ramach naszych akcji udało się zebrać ponad 3100 litrów krwi i jej składników.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Zbiórka wciąż trwa i trwać będzie
Akcja „Drogocenna krew”, czyli wspólna inicjatywa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Narodowego Centrum Krwi, prowadzona będzie w latach 2022-2023. Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziałach terenowych RCKiK oraz mobilnych punktach poboru krwi. Wspierają nas również Wojskowe Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Oddając krew, pamiętajmy o podaniu przy rejestracji nazwy zbiórki „Drogocenna krew”.

WAŻNE – hasło zbiórki DROGOCENNA KREW należy podawać w momencie rejestracji w RCKiK, OT lub punkcie mobilnym (krwiobusie).

Warto być dawcą
Jednocześnie przypominamy, że w życie weszła nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi, która przyznaje honorowym dawcom krwi dodatkowe uprawnienia w związku z pandemią COVID-19:

*dwa dni zwolnienia od pracy (w dniu, w którym oddano krew lub jej składniki i w dniu następnym),

*ulga w wysokości 33 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.

Informacje dotyczące nowelizacji ustawy oraz nowych przywilejów znaleźć można m.in. na stronach NCK: 

https://www.gov.pl/web/nck/prezydent-rp-podpisal-nowele-ustawy-o-przeciwdzialaniu-covid-19

https://www.gov.pl/web/nck/dodatkowe-uprawnienie-dla-krwiodawcow

Jeśli chcesz wziąć udział w zbiórce krwi lub pomóc zorganizować ją w swojej miejscowości, napisz pod adres: pomagamy@gddkia.gov.pl.

Zapraszamy do udziału w akcji. Niech łączy nas krew, która ratuje życie. Bohaterowie kolejny rok z nami. Od 2019 r. ponad 3 tys. litrów krwi i jej składników. 2021 był kolejnym rokiem, w którym pracownicy GDDKiA oraz partnerzy zaangażowali się w ogólnopolską akcję krwiodawstwa. 1486 dawców i ponad 686 litrów krwi i jej składników – to efekt ogólnopolskiej zbiórki „Drogocenna krew” w 2021 roku. Z kolei w roku 2020 w akcji „Drogocenna krew” wzięło udział 1258 dawców, którzy oddali ponad 582 litry krwi i jej składników. W 2019 roku, w ramach zbiórki „200 lat Administracji Drogowej”, dzięki grupie 3,5 tys. cichych bohaterów, zebraliśmy ponad 1600 litrów krwi. Zbiórka związana była z obchodami jubileuszu 200 lat istnienia Centralnej Administracji Drogowej.

Źródło informacji: GDDKiA

Źródło:

MediaRoom