1. Przekroczenie granicy, czyli formalności
2. Przezorny zawsze ubezpieczony
3. Szczepienia i leki
4. Gotówka jest cenna
5. Transport? To zależy…
Zdecydowanie najlepszą i najpopularniejszą formą przemieszczania się po terenie USA jest jazda samochodem. Auto można wypożyczyć na podstawie polskiego prawa jazdy. Istotnym warunkiem jest minimalny wiek – osoby mające poniżej 25 lat, chcące zasiąść za kierownicą wynajętych w USA samochodów, mogą to zrobić wyłącznie po uiszczeniu specjalnej opłaty dla „niepełnoletnich kierowców”. Przed wyjazdem warto zwrócić uwagę na obowiązujące w danym stanie przepisy drogowe – różnice dotyczą głównie ograniczeń prędkości, które mogą się wahać od 85 do 120 km/h. Odmienną niż w Polsce zasadą jest, że na skrzyżowaniach równorzędnych pierwszeństwo ma ten kierowca, który zjawił się pierwszy. Posiadanie auta jest bardzo przydatne również w miastach średniej wielkości, ponieważ transport publiczny, poza największymi ośrodkami, jak Nowy Jork, Chicago czy Boston, jest słabo rozwinięty.
6. Krem z filtrem na zewnątrz, sweter w budynkach
7. W Stanach dzielenie się jest łatwe
8. Co stan, to obyczaj
9. Odpowiednia łączność to podstawa
Przygotowując się do podróży za ocean warto pamiętać, że gniazdka w USA mają inny format niż w Polsce (oraz ogólnie w Europie). Ponadto różni się też napięcie – w Stanach Zjednoczonych wynosi ono 110V o częstotliwości 60 Hz, podczas gdy w Polsce wykorzystuje się napięcie 220-230V o częstotliwości 50 Hz. Niezbędne będzie zatem posiadanie tzw. przejściówki, czyli urządzenia adaptującego wtyczkę do amerykańskiego gniazdka. Dzięki niej bez problemu naładujemy laptop, tablet czy smartfon, ponieważ ładowarki takich urządzeń posiadają wbudowany transformator napięcia. Jednak niektóre sprzęty, wymagające większej mocy do pracy, np. suszarki do włosów lub maszynki do golenia, nawet po podłączeniu do sieci w USA za pomocą przejściówki, nie będą działać poprawnie. Nie warto zatem niepotrzebnie wypełniać nimi i tak już obciążone walizki.
10. Pamiątki i prezenty – są pewne ograniczenia
Warto również dobrze zastanowić się, jakiego typu pamiątki zabieramy ze sobą ze Stanów lub przewozimy z Polski, np. w formie upominków dla rodziny. Do USA nie można wwozić m.in. żadnych nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego – również wszystkie „domowej produkcji” wędliny są zabronione. Niezadeklarowanie przewozu żywności może skutkować grzywną w wysokości do 10 tys. USD. Ponadto niedozwolone jest np. wwożenie wszelkich sadzonek, kwiatów oraz innych „żywych” roślin. Jeśli chodzi o pamiątki przywożone do Polski – warto pomyśleć nad zakupem sprzętów elektronicznych, ponieważ są to towary całkowicie zwolnione od cła, a dzięki temu można je zakupić taniej niż w naszym kraju.