Wakacje w Hevelianum – Góra Gradowa + Dom Zdrojowy

W sobotę, 25 czerwca Hevelianum otwiera sezon wakacyjny, który potrwa do 4 września. Można będzie wziąć udział w warsztatach, wystawach, spacerach z przewodnikami i obserwacjach nieba!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Wakacje w Hevelianum – Góra Gradowa + Dom Zdrojowy

25.06-04.09.2022

W sobotę, 25 czerwca Hevelianum otwiera sezon wakacyjny, który potrwa do 4 września. Można będzie wziąć udział w warsztatach, wystawach, spacerach z przewodnikami i obserwacjach nieba!

Na Górze Gradowej czeka kosmiczna podróż, podwodny świat , odpowiedź na pytanie, jak powstaje tęcza, niezapomniane seanse w mobilnym planetarium, mieszanie zapachów i kolorów, wystrzały z repliki armaty, mapping, zwiedzanie fortu z przewodnikiem, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy oraz podglądanie wszechświata na wystawie astrofotografii „AstroCamera. Niebo w obiektywie”.

W Domu Zdrojowym w Brzeźnie, nowej filii Hevelianum będzie można zmienić złoto Bałtyku w ekokule do kąpieli, wybudować hydrauliczny dźwig w duchu less waste, wraz z przewodnikiem odnaleźć ślady dawnego kurortu w Brzeźnie, dowiedzieć się, co nas gryzie podczas przyrodniczych terenówek po Parku Brzeźnieńskim i potupać nogą podczas wakacyjnych potańcówek.

Oferta wakacyjna Hevelianum została podzielona na kilka ścieżek tematycznych tak, aby każdy mógł znaleźć w nich coś dla siebie. Będzie rodzinnie, blisko przyrody, ekologicznie, z historią w tle oraz wśród gwiazd.

Najmłodsi na Górze Gradowej mogą wziąć udział w nowych warsztatach „SUPERzmysł”, podczas których przetestują swój węch i smak oraz stworzą woreczki zapachowe mieszając kolory i zapachy. W mobilnym planetarium posłuchają kosmicznych opowieści i dowiedzą się, z czego składa się chmura oraz spróbują odróżnić ziemskie kamienie od meteorytów. W Domu Zdrojowym dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać z bursztynu pięknie pachnące kule do kąpieli, a miłośnicy majsterkowania przerobią bezużyteczne przedmioty tworząc dźwig hydrauliczny.

Latem nie zabraknie lubianych przez gości Hevelianum pokazów naukowych – science show. Podczas tegorocznego naukowego zawrotu głowy będzie władanie elektrycznością, oglądanie niewidzialnego i wystrzałowe reakcje chemiczne, czyli „The best of Hevelianum”!

Wakacje to idealny czas na spacery. Hevelianum zaprasza na zwiedzanie z przewodnikami. Na Górze Gradowej, w co druga niedzielę o 13:00 czekać będzie spacer przybliżający burzliwe dzieje fortu, różnorodność architektury militarnych budynków, a także funkcje poszczególnych obiektów. W letnie wieczory o 21:00 odbywać się będą nocne spacery przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje w ramach spacerów Fort Nocą. W Brzeźnie, wraz z przewodnikiem, w co drugą sobotę o 10:30 będzie można poszukać śladów dawnego kurortu. Miłośnicy przyrody, odkrywcy i niestrudzeni poszukiwacze tajemnic flory oraz fauny dowiedzą się, co nas gryzie podczas terenówek przyrodniczych w co drugą sobotę o 10:30 i 13:00, przez całe wakacje.

Nieodłącznym elementem krajobrazu Hevelianum są rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Pokazy musztry w ich wykonaniu i wystrzał z repliki armaty „Elżbieta” odbywać się będą w każdą niedzielę w samo południe na Górze Gradowej. Wieczorami, na ścianie XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej zostanie wyświetlony mapping 3D przybliżający historię rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich.

Na czas wakacji wydłużone będą godziny otwarcia. Wystawy stałe – „Dookoła Świata”, „Z Energią!” i „Łamigłówka” – czynne będą od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 09:00-18:00.

Patronat: Trojmiasto.pl

__________________________________________

WAKACJE W HEVELIANUM

25 czerwca-4 września 2022

Hevelianum. Góra Gradowa, ul. Gradowa 6

Hevelianum. Dom Zdrojowy, ul. Zdrojowa 2

 

PROGRAM WAKACYJNY

GÓRA GRADOWA

Gdańsk, ul. Gradowa 6

Kosmiczna przygoda
– zajęcia na Kreatywnym Placu Zabaw

pon.-niedz. | 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 | 3-5 lat

25 zł + 5 zł (opiekun)

Wyrusz w podróż po krainie zabawy! Ubierz się w strój kosmonauty, zbuduj kosmiczny pojazd i obejrzyj pod mikroskopem kosmiczne kamienie. Udaj się do podwodnego świata, gdzie królują płaszczki, aksolotle i rybka Nemo.

Naukowy zawrót głowy
– sience show

pon.-niedz. | 11:00, 14:00 | 9+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Zobacz, jak władamy elektrycznością, widzimy niewidzialne, poskramiamy płomienie i ekstremalne zimno oraz jak przeprowadzamy wystrzałowe reakcje chemiczne. The best of Hevelianum!

Małe ABC
– seans w planetarium

pon.-niedz. | 11:00, 12:30, 14:00 | 5-9 lat

10 zł (ulgowy), 15 zł (normalny)

Dlaczego czasami w ciągu dnia robi się ciemno? Jak powstaje tęcza oraz z czego składają się chmury? Jaką naturę ma światło i jak odróżnić ziemskie kamienie od meteorytów? Odkrywaj tajemnice Wszechświata w mobilnym planetarium!

SUPERzmysł
– warsztat rodzinny

pon.-niedz. | 12:00, 15:00 | 5-9 lat

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Czy da się oszukać zmysły i sprawić, że cytryna będzie słodka? Przetestujemy Twój węch i smak, tworząc „SUPERzmysł”! Dowiesz się, jak działają w parze i czy radzą sobie osobno, a na koniec własnoręczne przygotujesz woreczek zapachowy.

AstroCamera. Niebo w obiektywie
– wystawa astrofotografii

lipiec-sierpień | info: astrocamera.pl

Wystawa prezentująca zdjęcia nagrodzone w dotychczasowych edycjach międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Od malowniczych nocnych krajobrazów po najodleglejsze zakątki głębokiego nieba.

Nocne Podglądanie Wszechświata
– impreza plenerowa

12 sierpnia | info: hevelianum.pl

Obserwacje astronomiczne, wyjątkowa sceneria zabytków i panorama rozświetlonego Gdańska to czynniki, które co roku przyciągają nocą na Górę Gradową. Nie inaczej będzie tym razem!

Dookoła Świata, Łamigłówka, Z Energią!

pakiet wystaw interaktywnych

pon.-niedz. | 9:00-18:00 | dzieci w wieku szkolnym i dorośli

Przemierz wszystkie kontynenty wszerz i wzdłuż, odkryj prawa przyrody rządzące światem i naszym codziennym życiem, przekonaj się, że matematyka jest nie tylko bardzo przydatna, ale też zabawna i inspirująca.

Fort Nocą. Spotkanie z duchami Góry Gradowej
– zwiedzanie z przewodnikiem

czwartki i piątki | 21:00 | 12+

40 zł (ulgowy), 50 zł (normalny)

Przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi Cię po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu. Nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje…

ReKonstrukcje
– pokaz mappingu 3D

czwartki i piątki | 22:00 | bez ograniczeń wiekowych

bezpłatnie

Obejrzyj trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej – XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej.

Musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk
– spotkanie z grupą rekonstrukcyjną

niedziele | 12:00 | bez ograniczeń wiekowych

bezpłatnie

Spotkaj się z grupą rekonstruktorów i zobacz, jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, którą nazwaliśmy tak na cześć żony patrona Hevelianum, Jana Heweliusza.

Dzieje Fortu
– zwiedzanie z przewodnikiem

co druga niedziela od 26 czerwca | 13:00 | 12+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Burzliwe dzieje fortu, różnorodność architektury militarnych budynków, a także funkcje poszczególnych obiektów – o tym opowie Ci przewodnik podczas oprowadzania po Górze Gradowej.

DOM ZDROJOWY W BRZEŹNIE

Gdańsk, ul. Zdrojowa 2

Lato temu w Brzeźnie
– piknik rodzinny na powitanie wakacji

25 czerwca | 12:00-21:00 | bez ograniczeń wiekowych

bezpłatnie

Morze atrakcji na powitanie wakacji i powrót do czasów świetności dawnego kurortu. Wystawa i pokaz dawnej mody plażowej, warsztaty, konkursy, zajęcia sportowe, koncerty, spektakl i potańcówka w rytmie walca.

Potańcówki przed Domem Zdrojowym

soboty | 17:00-20:00 | bez ograniczeń wiekowych

bezpłatnie

Wyrusz do tętniącego życiem kurortu i zatańcz na specjalnie przygotowanym parkiecie przed Domem Zdrojowym. Salsa, tango, lindy hop, tańce ludowe… W każdą sobotę wakacji inny muzyczny temat!

Bursztynowe kule do kąpieli
– warsztat rodzinny

pon.-niedz. | 10:00, 14:00 | 6+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Wykonaj przyjazne środowisku, aromatyczne kule do kąpieli. Zajrzyj do prawdziwego bursztynu, odkryj jego właściwości i wzbogać nim wykonywane przez siebie środki czystości.

Ekomajsterkownia – hydrauliczny dźwig
– warsztat rodzinny

pon.-niedz. | 12:00 | 6+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Pozornie bezużyteczne rzeczy, które stałyby się odpadami, można zmienić w coś zupełnie nowego. Wykonaj prosty, ale w pełni funkcjonalny hydrauliczny dźwig! Zabawka pozwoli podnosić i opuszczać małe przedmioty.

Co nas gryzie?
– terenówki przyrodnicze

co druga sobota od 9 lipca | 10:30, 13:00 | 9+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Gryzą, żądlą, kłują, a nawet wysysają krew! Bezkręgowce. Odnajdziemy je w trakcie spaceru i poznamy lepiej. Zarówno te mniej sympatyczne z punktu widzenia człowieka, jak i te uznawane za pożyteczne.

Śladami dawnego kurortu
– zwiedzanie z przewodnikiem

co druga sobota od 2 lipca | 10:30 | 12+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Poznaj zabytkowe wnętrza Domu Zdrojowego w Brzeźnie, nadmorskiej filii Hevelianum i odkryj ślady dawnego kurortu w jego najbliższej okolicy podczas spaceru z przewodnikiem wzdłuż plaży i po nadmorskim parku.

Źródło:

Hevelianum