Rusza siódma edycja Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji – Queen Silvia Nursing Award (QSNA)

Pielęgniarki, pielęgniarze, a także osoby studiujące pielęgniarstwo od 1 września mogą zgłaszać pomysły w siódmej edycji Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji. Temat to rozwój opieki medycznej ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Zwycięzca otrzyma nagrodę od JKM Królowej Szwecji, indywidualnie dopasowany staż oraz stypendium 6 000 Euro.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print
Nagroda Pielęgniarska Królowej Szwecji – Queen Silvia Nursing Award (QSNA), to prestiżowe stypendium stworzone przez Swedish Care International i realizowane w Szwecji, Finlandii, Niemczech, Polsce, Litwie, Uniwersytecie w Waszyngtonie oraz w Brazylii. Organizatorem stypendium w Polsce jest Fundacja Medicover. Celem nagrody jest promocja zawodu pielęgniarskiego oraz międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie najwyższych standardów opieki zdrowotnej.

Naszą ambicją jest zmotywowanie pielęgniarek i studentów pielęgniarstwa do zgłaszania swoich przełomowych pomysłów na poprawę opieki nad wskazaną, szczególnie wrażliwą grupą pacjentów. Dążymy także do wzmocnienia głosu pielęgniarek i pielęgniarzy dzięki umożliwianiu im dalszej nauki i zdobywania kontaktów, które zazwyczaj nie są dostępne w ramach typowej ścieżki edukacyjnej w tym zawodzie – mówi Sophie Lu-Axelsson, CEO, Swedish Care International.

W ciągu 6 lat realizacji QSNA w Polsce ponad 800 uczestników zgłosiło 1200 projektów
Część zgłoszeń ma na celu zmniejszenie poczucia samotności osób starszych, inne dotyczą rozwiązań systemowych, które odciążyłyby pielęgniarki i pielęgniarzy. Z czasem zaczęły się także pojawiać odważniejsze i wizjonerskie pomysły, wykorzystujące nowe technologie, jak np. VR, czyli wirtualną rzeczywistość, z czego jesteśmy bardzo dumni – komentuje Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Nagroda Pielęgniarska Królowej Szwecji została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Laureat zostanie wybrany przez Komisję Konkursową, której członkami są przedstawiciele organizacji partnerskich projektu, tj. Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Essity, Care Experts oraz Medicover.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych z radością po raz siódmy objęła patronatem honorowym QSNA. Promowanie talentów pielęgniarskich i wsparcie w rozwoju kreatywnych pomysłów jest dla nas bardzo istotne. Jest to jedno z działań, które przyczynia się do podniesienia prestiżu zawodu pielęgniarki oraz tworzy warunki dla trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej – mówi Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Nazwisko laureata poznamy 23 grudnia 2022 r. w dniu urodzin JKM Królowej Szwecji
1 września 2022 r. w Pałacu Królewskim w Sztokholmie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatom ubiegłorocznej edycji. Dyplomy z rąk JKM Królowej Szwecji otrzymali zwycięzcy z aż 7 krajów: Polski, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Litwy, Uniwersytetu w Waszyngtonie oraz Brazylii.


Wsparcie Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii
Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii została ustanowiona w 2013 roku jako prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji w dniu jej urodzin. Każdego roku informacja o laureatach jest ogłaszana w dniu urodzin Jej Wysokości, 23 grudnia. Jej Królewska Mość, Królowa Szwecji Sylwia od lat kojarzy się z opieką nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję, a także wspiera rozwój tej dziedziny pielęgniarstwa od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to u jej zmarłej matki zdiagnozowano demencję. Jej Królewska Mość wspiera wiele szwedzkich inicjatyw, w tym jej fundację Stiftelsen Silviahemmet, która prowadzi programy szkoleniowe i certyfikacyjne w zakresie opieki nad osobami cierpiącymi na demencję.

Źródło:

Medicover