Komu powierzamy opiekę nad dzieckiem? Polacy preferują nianie przed czterdziestką – analiza Oferteo.pl

Po okresie obostrzeń związanych z pandemią nastał czas powrotu do stacjonarnej pracy. Dla wielu rodziców decyzja taka oznacza często potrzebę znalezienia pomocy niani. Według danych pochodzących z serwisu Oferteo.pl, blisko 71% zleceń tego typu dotyczy opieki nad jednym dzieckiem.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Wiek niani
Aż 78% rodziców poszukiwało niani, która byłaby w wieku od 31 do 40 lat. Ogłoszenia, w których preferowany wiek opiekunki mieścił się w przedziale 18-30 lat, stanowiły 12%. Rzadziej decydowano się na nianie w wieku 41-50 lat (7%), 51-60 (2%) oraz powyżej 60 lat (1%).

Sugeruje to, że opiekunkom w odpowiednim przedziale wieku łatwiej będzie znaleźć pracę. Nie znaczy to jednak, że osoby niemieszczące się w danych przedziałach będą z góry odrzucane, gdyż na wybór niani składa się znacznie więcej czynników.

Jako rodzic warto dokładnie sprawdzić, komu powierza się swoje dziecko. Przydatne są wtedy referencje wystawione przez wcześniejszych klientów, które można znaleźć m.in. w Internecie. Można też poprosić nianię o ich przedstawienie.

Wiek dziecka
Najczęściej pomoc potrzebna była przy opiece nad młodszymi dziećmi. Według danych Oferteo.pl 43% zleceń na usługi niani w 2022 roku dotyczyło zajmowania się niemowlęciem.

Następne były dzieci w wieku 2-4 lata (30%), 5-6 lat (16%), 7-8 lat (6%). Zlecenia opieki nad dziećmi w wieku powyżej 8 lat stanowiły 3%. Najmniej odnotowano ogłoszeń dotyczących noworodków (2%).

Godzinowy wymiar pracy niani
Praca niani często ma charakter dorywczy. Zlecenia takie stanowiły 46% wszystkich ogłoszeń w okresie od stycznia do sierpnia 2022 roku – wynika z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Nianie częściej poszukiwane są na stałe. Do sierpnia 2022 roku taką opcję preferowało 54% użytkowników, jednak wymiar czasu pracy opiekunki był tutaj różny. Ogłoszenia z ofertą zatrudnienia na pełny etat stanowiły 23% wszystkich dotychczasowych zleceń w tym roku. Następne były: ½ etatu (16%), ¼ etatu (8%) oraz ¾ etatu (7%).

Dane te mogą sygnalizować, że wiele opiekunek przyjmuje zlecenia od więcej niż jednej rodziny. Z drugiej strony, wysoki odsetek ogłoszeń poszukiwania niani na pełny etat może świadczyć o profesjonalizacji tego zawodu.

Opiekunki najbardziej potrzebne są w godzinach między 12:00 a 15:00. Zlecenia tego typu stanowiły 54%. Opieka nad dziećmi często potrzebna jest również rano (przed 9:00) i wieczorem (po 18:00) – po 16%.

Rzadziej istnieje zapotrzebowanie na usługi niani świadczone między 9:00 a 12:00 (9%) oraz 15:00 a 18:00 (5%).

Zakres obowiązków
Większość zleceń opieki nad dziećmi realizowanych jest w miejscu zamieszkania dziecka. Ten typ usługi stanowił 67% w pierwszej połowie 2022 roku. Na zostawienie pociechy u niani zdecydowało się zaledwie 6% zleceniodawców. W pozostałych przypadkach miejsce świadczenia usługi pozostawało do ustalenia.

W pracy niani zakres obowiązków bywa często bardzo rozbudowany. Jako jego główny element najczęściej wskazywano zmianę pieluch. Czynność tę jako warunek niezbędny do nawiązania współpracy uwzględniło 39% osób poszukujących niani. Następne były obowiązki takie jak: zabawa (19%), gotowanie (14%) czy pomoc w nauce (10%).

Rzadziej jako główny obowiązek niani wskazywano sprzątanie (3%) oraz wymagano umiejętności prowadzenia samochodu (3%).

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z zapytań ofertowych publikowanych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia do 22 sierpnia 2022 roku.

Jak działa Oferteo.pl?
Za pośrednictwem www.oferteo.pl firmy zarejestrowane w serwisie mają możliwość dotarcia do klientów poszukujących usług lub produktów w 900 kategoriach. Pozwala to zaoszczędzić czas potrzebny na pozyskiwanie i obsługę klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Serwis wyselekcjonuje dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu, by spośród nadesłanych ofert mogli wybrać najlepszą dla siebie.

W obliczu wojny w Ukrainie uruchomiony został także portal praca.oferteo.pl, na którym pracodawcy mogą bezpłatnie umieszczać ogłoszenia o pracę skierowane do obywateli Ukrainy. Propozycja adresowana jest przede wszystkim do 500 tys. przedsiębiorców współpracujących z Oferteo, ale możliwe jest składanie ofert również przez inne podmioty i osoby fizyczne. W serwisie dostępne są udogodnienia, takie jak: automatyczne tłumaczenie ogłoszenia, przydatne dokumenty i dwujęzyczne wzory umów.

Oferteo.pl
Oferteo.pl to wiodący internetowy marketplace w Polsce dla szerokiego spektrum usług, działający w modelu reverse, gdzie zlecający określa potrzebę, a wykonawcy składają dostosowane oferty. Od blisko dekady Oferteo jest zdecydowanym liderem w kraju pod względem liczby wizyt użytkowników w porównaniu do bezpośredniej konkurencji. Od początku swojej działalności Oferteo połączyło ze sobą ponad 10 mln zlecających i wykonawców. W ostatnim roku obrotowym obsłużonych zostało 1,35 mln zleceń. Platforma Oferteo.pl łączy zleceniodawców z wykonawcami w prawie 900 kategoriach. Wiodące z nich dotyczą usług budowlanych (m.in. budowa domów, odnawialne źródła energii, remonty i wykończenia wnętrz), usług finansowych i prawnych (m.in. kredyty, leasing i porady prawne) oraz usług dla firm (m.in. księgowość, strony internetowe i sprzątanie).

Źródło:

Oferteo.pl