Jak radzić sobie ze stresem w ciąży i po porodzie?

Ciąża i macierzyństwo to piękny czas, jednak wejście w nową rolę życiową wiąże się z wieloma wyzwaniami. Oznakami długotrwałego stresu mogą być m.in. przewlekłe zmęczenie, bezsenność, uczucie irytacji i bóle głowy, co negatywnie wpływa na komfort codziennego życia. Co mogą zrobić kobiety ciężarne i młode mamy, żeby dbać o swój dobrostan, podpowiada Izabela Krawczyk, trenerka pozytywnego myślenia i ekspert marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Gdy mama jest zdenerwowana, dziecku również trudno się uspokoić – dlatego ważne jest odreagowywanie napięć na bieżąco. Podstawową techniką niwelowania stresu jest świadome oddychanie, czyli skupienie się na spokojnym wdechu i wydechu. Powolne oddychanie pomaga się zrelaksować i odprężyć. Ciało dostaje sygnał, że wszystko jest w porządku i zaczyna wyciszać reakcję stresową, mówi Izabela Krawczyk. I dodaje: Warto ćwiczyć świadome oddychanie codziennie, na przykład wykonując trzy głębokie oddechy kilka razy dziennie. To uspokaja ciało i uczy umysł skupiania się na tu i teraz.

Relaks, sen i drobne przyjemności – skuteczne remedia na stres
Życie młodej mamy wymaga dobrej organizacji czasu, a wolne chwile warto wykorzystać na drobne przyjemności. Mini spa w domowej łazience, medytacja przy dźwiękach ulubionej muzyki czy uważny spacer w otoczeniu przyrody potrafią skutecznie poprawić nastrój. Równie ważny jest sen, stanowiący fundament zdrowia fizycznego i psychicznego.

Niedobór snu to problem, z którym boryka się wiele mam. Dlatego warto korzystać z drzemek i iść spać wtedy, kiedy zasypia dziecko. Tzw. power nap to 15 – 20 minut regeneracyjnego snu, dające uczucie odświeżenia. Warto nastawić budzik, aby nie przekroczyć tego czasu, ponieważ po ok. pół godziny zapadamy już w sen głęboki, podpowiada Izabela Krawczyk.

Dieta antystresowa, czyli odpowiednie odżywianie i nawodnienie
Ciąża i okres po narodzinach dziecka jest wyzwaniem dla organizmu młodej mamy. Częste wstawanie w nocy, karmienie, noszenie, pielęgnacja, spacery – to wszystko wymaga energii. Pomocna jest zdrowa, zbilansowana dieta. W menu powinny znaleźć się sezonowe warzywa i owoce, orzechy, wartościowe zboża, kasze oraz dobrej jakości mięsa i ryby.

Bardzo istotne jest też nawodnienie organizmu – w okresie ciąży i karmienia wzrasta zapotrzebowanie na wodę, a odwodnienie sprzyja powstawaniu hormonów stresu. Warto postawić przy łóżku i fotelu do karmienia butelkę niskozmineralizowanej, niskosodowej wody źródlanej, jak np. certyfikowana woda Mama i ja, stworzona z myślą o potrzebach kobiet w ciąży oraz mam karmiących. To wysokojakościowa woda wydobywana ze źródła na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, której idealną czystość potwierdzają specjalistyczne badania laboratoryjne.

Butelka wody powinna młodym mamom towarzyszyć w każdej sytuacji, również podczas zakupów czy spaceru z maluszkiem. Warto ustawić sobie w telefonie przypomnienie lub zainstalować aplikację, przypominającą o nawodnieniu. Dzięki temu łatwiej będzie wyrobić nawyk, a picie wody stanie się przyjemnym rytuałem, tłumaczy ekspertka.

Macierzyństwo to wiele wyzwań i zmian, a stres jest nieodłącznym elementem tego czasu. Ważne, by pamiętać o własnym komforcie, ponieważ samopoczucie mamy w bezpośredni sposób oddziałuje na dziecko. Każdy łyk wody może być przypomnieniem, by na chwilę przystanąć, wziąć świadomy oddech oraz uśmiechnąć się – do siebie i świata.

————————————————————————————————————————————–

Izabela Krawczyk
Coach, trener, hipnoterapeutka. Jej zawodowa ścieżka jest jednocześnie ścieżką jej serca i wynikiem własnych doświadczeń i zmiany. Fascynuje ją, jak przekonania i myśli wpływają na nasze emocje i w konsekwencji na rezultaty działań: akceptację, wiarę we własne możliwości, zdrowie, motywację czy poczucie własnej wartości. W swojej pracy łączy wiele metod z szeroko pojętego rozwoju osobistego i duchowego. Uczy, jak zmienić myśli, aby znaleźć wewnętrzny spokój i pewność siebie w natłoku obowiązków. Prowadzi sesje indywidualne, warsztaty, organizuje kobiece wyjazdy rozwojowe. Inspiruje do zmiany, bo na nią nigdy nie jest za późno. I głęboko wierzy, że każda z nas ma moc!! Prywatnie mama dwóch synów. www.MocKobiety.pl

Woda źródlana Mama i ja:
Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:

1,5 L – cena: 1,89 zł

0,5 L – cena: 1,49 zł

0,33 L – cena: ok. 1,35 zł

WOSANA
WOSANA S.A. jako producent wiodącej wody źródlanej dedykowanej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym mamom – Mama i ja, szczególne znaczenie przypisuje inicjatywom propagującym ideę rodzicielstwa i wspierającym rozwój dzieci. Początki firmy WOSANA sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą IFS standard. Mama i ja, woda obecna na rynku od roku 1998, posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach handlowych: Lidl, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Żabka oraz w e-sklepach dodomku.pl, frisco.pl oraz bdsklep.pl.

Źródło:

WOSANA